Иран заплаши да извади от строя всички американски бази на юг от Персийския залив
- Актуално
- Текст:
Иран възнамерява да извади от строя всички американски военни бази, разположени в южната част на Персийския залив, заяви представителят на централния щаб на военното командване на страната „Хатам ал-Анбия“ Ебрахим Золфагари.
„През последните 24 часа ВМС на Корпус на стражите на Ислямската революция (КСИР) не позволиха нито един кораб да премине през Ормузкия пролив. В близко бъдеще всички американски военни бази в южната част на Персийския залив ще бъдат деактивирани“, написа той в социалната мрежа X.
Золфагари подчерта, че ръководството на Ислямската република възнамерява да установи „нов ред“.
В неделя агенция Fars съобщи, че на мирното предложение на Техеран Вашингтон е отговорил, като е поставил пет условия. Сред тях са отказ от искане за репарации и от размразяване дори на една четвърт от блокираните ирански средства, депортиране от Иран и предаване на Съединените щати на 400 килограма уран, функциониране само на един ядрен обект на територията на страната и прекратяване на военните действия в зависимост от резултатите от преговорите.
Още по темата във
facebook