
Китай изпрати в околоземна орбита два експериментални спътника едновременно
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Китайската агенция Xinhua обяви за успешното изстрелване в орбита на два експериментални спътника - Shiyan-20A и Shiyan-20B. Те са изведени на орбита с помощта на ракетата-носител Long March-4C, също известна и като Чанчжен-4C.
За стартова площадка беше избран космодрумът Джиукуан в провинция Гансу. Изстрелването се състоя в 10: 22 часа българско време.
Съобщава се, че изстреляните спътници са експериментални и са предназначени за изпитване на нови технологии в орбита. Също така с тяхна помощ специалистите възнамеряват да се занимават с мониторинг на околната среда.
Изданието напомня, че по-рано Китай съобщи за още един успешен старт - на ракетата-носител Long March-2D със спътника за дистанционно сондиране на Земята Gaofen-5 01A. Изстрелването на апарата стана финалната точка от строителството на космическия сегмент на проекта Gaofen , чиято основна цел е създаването на система за наблюдение на земната повърхност.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
