
Остров Мадейра преминава към чиста енергия
- Актуално
- Текст:
На 660 км от бреговете на Африка, сухият гъстонаселен юг на Мадейра от векове се снабдява с вода от непристъпните северни планински райони на острова. Някои от каменните канали, които прорязват територията на Мадейра, датират от XV век, отбелязва Euronews. Древната технология, съчетана с иновативни методи, е в основата на предсрочно завършен проект, който оптимизира работата на основната водноелектрическата централа Socorridos, така че целогодишно осигурява населението на острова с електричество и вода.
Идеята е на север да се събира и съхранява повече вода, която да се насочва към ВЕЦ Socorridos на юг. За целта в трудния планински терен, е изтраден нов тунел с дължина 5.5 км, плюс множество тръбопроводи. Помпена станция на върха на планините извлича повече водни ресурси, които се насочват на юг, където отново се изпомпват, при възможно най-минимална загуба, обясняват от Empresa de Electricidadeda Madeira.
Съоръжението е първо в света от т. нар. UPHS – обратими ВЕЦ, които работят с вода, изпомпвана от подземни резервоари, създавайки непрекъснат цикъл на електропроизводство. Socorridos е оборудвана с реверсивни помпени агрегати, при около 450 м разлика във височината между горния и долния резервоар.
Благодарение на този проект, чието строителство започва през 2008 г., делът на електроенергията от възобновяеми източници на Мадейра вече е 33%, а при пълен капацитет, ще посреща половината от енергийните нужди на вулканичния остров.
Проектът снабдява населението и селското стопанство и с вода, която с помощта на вятърна енергия се насочва към резервоари, където се пречиства. „Това е стратегически обем за постигане на водния цикъл при производството на енергия“, казват от местното управление на водите Águas e Resíduos da Madeira.
Общата стойност на проекта е почти € 35 милиона, като половината са осигурени от ЕС. След завършването му, местните фермери са спокойни за продукцията си. На острова се отглеждат банани, които изискват поливане по 4 – 5 часа на всеки 11 дни. „Преди работата беше тежка, но сега е много по-добре. Водата влиза в тунелите и стига по-бързо до плантацията", казва местен фермер, който произвежда около 18 тона банани.
Проектът е отличен с престижната награда Regiostars’2022, като един от най-добрите за последните 15 години.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
