
Японски учени разработиха кръв, съвместима с всички кръвни групи
- Здравни
- Текст:

За да не убие пациента обаче, преливаната кръв трябва да бъде или от неговата кръвна група, или от „универсалната” 0-отрицателна кръвна група. Така че съвместимостта е основен проблем на кръвопреливането, плюс още два – трудното съхраняване на кръвните запаси и краткия им срок на годност – до 42 дни в хладилни съоръжения.
Екип учени от Медицинския университет „Нара” решават и трите проблема, пише tokyoweekender.com. Първо – срокът на годност: за своята разработка японските учени извличат хемоглобина от кръвни запаси с изтекъл срок. След това обвиват важния протеин със специална мембрана, за да получат червени кръвни клетки. В случая, те са лилави, тъй като въпросната мембрана не позволява досег на хемоглобина с кислород. По този начин се решава въпросът с краткия срок на съхранение – новият продукт запазва качествата си 2 години при стайна температура и 5 години в хладилни условия.
И най-сетне – съвместимостта също вече не е проблем, тъй като синтетичната клетъчна обвивка не съдържа протеините, които предизвикват тежката реакция на отхвърляне при преливане на кръв от несъвместими кръвни групи.
Убедени в качествата на своята разработка, учените започват изпитания през 2022 г., с еднократно интравенозно инжектиране на постепенно нарастваща до 100 мл доза от новия тип хемоглобинови везикули. На този етап от проучването участват три групи здрави мъже доброволци на възраст от 20 до 50 години. Препаратът се приема много добре, като само отделни участници показват леки странични ефекти.
Надграждайки този успех, от март тази година японските учени започват етап от изпитанията с постепенно увеличаване на дозата до 400 мл. Този изпитателен период е в процес, но ако и при него се докаже ефективността и безопасността на процедурата, кръвопреливането на червени кръвни клетки с изкуствена клетъчна обвива ще може да бъде въведено в болничната практика в Япония от 2030 г.
Друго японски екип от Факултета по природни науки и инженерство на университета „Чуо” разработва изкуствени кръвни кислородни носители, отново на базата на хемоглобина, но в случая обвит в мембрана от албумин. Продуктът, който показва обещаващи резултати в изпитанията върху животни, след успешни тестове с хора ще се използва за стабилизиране на кръвното налягане и лечение на състояния като кръвоизлив и инсулт.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Някои детайли от „сватбата на века”

ЕС скложи край на безмитния селскостопански внос от Украйна

Японски учени разработиха кръв, съвместима с всички кръвни групи

Дуелът Мъск - Тръмп с нова схватка

В Китай се проведе първият в страната турнир по футбол между хуманоидни роботи

Първият в историята спътник за производство на чипове в космоса беше изведен в орбита

Австралия възнамерява да постигне от САЩ пълна отмяна на търговските мита

Над една четвърт от британския бизес е бил атакуван от хакери
