Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

The Times: Британски гастрономи и ресторанти се оплакват от недостиг на сирена и кашкавал от Италия и Франция.

Елитните британски гастрономи и ресторанти се оплакват от недостиг на непастьоризирано сирене, внасяно от Франция и Италия, пише вестник Times, позовавайки се на вносители на продукцията.

Великобритания от 23 май е въвела временно забрана за внос на непастьоризирани сирена, произведени в Италия и Франция, заради огнище на нодулярен дерматит сред едрия рогат добитък в тези две страни. Заболяването не е опасно за хората и не се предава при консумация на млечни продукти.

„Елитните британски гастрономи и ресторанти със звезди Мишлен се оказаха в ситуация, при която заради „прекалено стриктните“ гранични служители италианската моцарела от биволско мляко, нежното френско сирене бри и свежото козе сирене са на път да изчезнат от пазара“, се посочва в статията.

Вестникът съобщава, че доставчиците все още имат разрешение да внасят непастьоризирано сирене от Италия и Франция, ако то е произведено преди 23 май, както и пастьоризирано сирене, но при предоставяне на определени документи, включително технологични карти.

Вносителите на сирене се оплакват, че граничните служители не могат или не желаят да четат документацията на френски и италиански език, очаквайки превод на английски, което води до забавяне на стоката и разваляне на продукта — при това запасите от сирене, произведено преди 23 май, в Обединеното кралство са на изчерпване.

Според думите на ръководителя на представителството на дистрибутора на охладени продукти Dornack, Саймън Годдард, забавянето на доставките веднъж му е струвало глоба от 200 хиляди паунда стерлинги (около 270 хиляди долара) от един от клиентите, а виновни за ситуацията са „некомпетентните“ гранични служби на кралството. Основателката на търговската верига La Fromagerie, Патриция Майклсън, също обвинява граничните служби за дефицита, като подчертава, че регулаторните системи на ЕС и Великобритания се различават, което допълнително усложнява процеса.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: