
В Индия ще се появи слънчево-вятърна електроцентрала с размерите на Чикаго
- Възобновяема енергия
- Текст:

Индия ще построи най-голямата електроцентрала в света, която ще произвежда "зелена" енергия. Строителството се извършва от компанията AGEL - "подразделение за екологично чиста енергетика" на групата Adani Group, най-големият производетел и вносител на въглища в Индия, основана през 1988 г. от милиардера Гаутам Адани.
За това съобщава Business Insider.
Електроцентралата ще бъде разположена в солена пустиня на запад от индийския щат Гуджарат. Това ще бъде най-голямата слънчево-вятърна електроцентрала в света, с площ от 200 квадратни мили, която е почти съизмерима с размерите на Чикаго. Една такава станция ще може да захранва с "чисто" електричество територии, равни на Белгия, чили или Швейцария.
Но предназначението на централата е да осигури "зелена" енергия на Индия, за да се сведе до минимум зависимостта от въглища и други изкопаеми горива,независимо, че страната е третият по големина потребител на енергия в света, 73% от която идва от въглищата.
Освен това, Индия се ангажира да постигне нулеви емисии, за да сведе до минимум въглеродния си отпечатък до 2070 г. А до 2030 г. Индия се надява да получава половината от енергията си от възобновяеми източници.
Групата от компании Adani Group ще инвестира 70 милиарда долара в проекта за развитие на "зелената" енергетика, включително 20 милиарда долара за развитието на електроцентралата на AGEL.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
