
Китай изстреля космическия кораб „Шенджоу-14” с трима тайконавти
- Знание
- Текст:

Тримата ще останат в орбита шест месеца и освен довършителните работи на Tiangong, ще подготвят и връзката към жилищния модул и двата лабораторни модула „Вентиан” (Wentian) и „Менгтиан”(Mengtian). Екипът ще инсталира оборудване вътре и извън станцията и ще проведе редица научни изследвания.
Командир на полета е 43-годишният Чен Донг, бивш военен пилот, който лети в космоса за втори път. Мисията е втори космически полет и за първата китайска жена-космонавт, 43-годишната Лиу Янг, която направи космическия си дебют през 2012 г. Цай Джиуже, 46-годишен, лети в космоса за първи път.
„Мисията Шенджоу-14 е ключова битка в етапа на изграждане на китайската космическа станция. Задачата ще бъде по-тежка, предизвикателствата ще бъдат по-големи“, каза Чен Донг на пресконференция в събота.
Когато бъде завършена, Т-образната космическа станция ще може да побере до 25 микролаборатории. Във Wentian ще се провеждат биологични изкледвания. Модулът ще бъде снабден с кабина с въздушен шлюз за излизане в открития космос, както и с обменни жилищни помещения за краткосрочен престой при смяна на екипажите. Mengtian е подготвен за експерименти с безтегловността.
Космическата станция е проектирана да работи поне едно десетилетие. Вместимостта ѝ за момента позволява настаняването на трима астронавти, за разлика от Международната космическа станция, на която могат да пребивават седем, но това не попречи на Китай да покани чуждестранни гости и да превърне Tiangong в международен космически пункт. Проучва се и перспективата за туристически посещения и разширението на станцията с четвърти модул.
Tiangong ще стане третата многомодулна космическа танция в историята на астронавтиката след руската „Мир” и Международната космическа станция. Според Reuters, това бележи "началото на постоянното китайско присъствие в космоса".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
