
Какво донесе срещата на върха ЕС – Китай
- Актуално
- Текст:

Атмосферата между Брюксел и Пекин напоследък е хладна, въпреки оптимистичните прогнози в началото на годината, предвид очакваните общи проблеми от политиката на Тръмп. Но след това китайският лидер Си Дзинпин отказа да направи официално посещение в Брюксел, а през май се появи в Москва, използвайки като повод парада на победата.
Непосредствено преди срещата на върха ситуацията се заостри миналата седмица, когато ЕС наложи санкции на две китайски банки заради ролята им в снабдяването на Русия. Тази тенденция подхрани недоволството на Пекин от митата, които ЕС наложи минаата година върху китайските електромобили, а Пекин отговори с реципрочна мярка върху вноса на европейския алкохол.
Освен това през юни ЕС наложи ограничения върху вноса накитайско медицинско оборудване, а в отговор този месец Китай ограничи покупките на европейски медицински изделия.
Според Енгин Ероглу, председател на делегацията на Европейския парламент за Китай, „В тази атмосфера на стратегическо недоверие настроението очевидно е напрегнато - ако не и мразовито“ - и една от основните причини са позициите на ЕС и Китай относно войната в Украйна, предвид факта, че Русия се превърна в най-големия пазар за китайски стоки, а лидерите на двете страни все по-често говорят за неограничено сътрудничество.
Разпространи се и информация от дипломатически контакти между ЕС и Китай, от която става ясно, че въпреки официалната си позиция за неутралитет, Пекин не иска Русия да загуби войната в Украйна. Само последната седмица журналистическо разследване разкри, че Китай изнася за Русия електроника, необходима за производството на дронове, адресирайки износа „маскировъчно” до предприятие за производство на хладилници.
Сред най-важните причини за хладните отношения с ЕС е и фактът, че Китай завиши контрола върху износа си на редки природни елементи, което през май доведе до временни спирания на европейските автомобилни производствени линии.
Сега, след срещата на върха, която приключи за един ден, вместо предвидените два, председателката на Европейската комисия смята, че отношенията между ЕС и Китай са в „преломна точка“ – докато Си Дзинпин предупреди: „Предизвикателствата пред блока не идват от Китай, така че се надявам европейската страна да запази отворения търговски и инвестиционен пазар и да се въздържи от използването на ограничителни икономически и търговски инструменти“ (Синхуа).
От своя страна Урсула фон дер Лайен, която по думите ѝ е провела „отлична срекща” с китайския президент, посочи, че отношенията на ЕС с Китай са самостоятелни, т.е., не зависят от другите международни връзките на блока.
В съвместно изявление ЕС и Китай потвърдиха ангажимента си към нови планове за действие в областта на климата и в цялата икономика. Предвижда се засилено сътрудничество в области като енергиийния преход, адаптацията, управлението и контрола на парниковите емисии, както и в налагането на зелени и нисковъглеродни технологии.
Анализатори обаче отбелязват отсъствието на конкретика, посочвайки, че в момента „липсва импулс за по-тесни връзки между ЕС и Китай“. Заедно с това европейските лидери са поискали Китай „да обезкуражи Русия” относно войната ѝ срещу Украйна, така че Москва да приеме прекратяване на огъня и да седне отговорно на масата за преговори.
Европейската делегация е повдигнала и въпроса за китайския износ на редкоземни суровини, подчертавайки, че ЕС се нуждае от „надеждни и сигурни доставки от Китай”. След срива през май, през юни Пекин увеличи този стратегически експорт с 245%, но според митнически данни, тези количества са с 35% по-ниски от аналогичния период миналата година.
Перспективите на ЕС в това отношение остават неясни, но вчера китайското външно министерство защити ограниченията за износ на редкоземни елементи, подчертавайки, че стъпката е „в съответствие с международната практика“. Така че поне според публично достъпната информация, тези стратегически доставки, както и цялостните търговски и икономически връзки между ЕС и Китай остават в сферата на двустранно изразените намерения за по-силен диалог и сътрудничество.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Сърбия би подкрепила санкции срещу Русия при ясна перспектива за членство в ЕС

Какво донесе срещата на върха ЕС – Китай

Тайланд отхвърли участието на трета страна в разрешаването на конфликта с Камбоджа

Предизвикателства пред бизнеса в еврозоната

„По целия свят“: Учени предупреждават за опасно вещество във валежите

САЩ предоставиха на Полша гаранция за кредит за закупуване на оръжие

В Китай пуснаха тестова 6G мрежа - 50 GB се предават за 1,4 секунди

Страните от ЕС се договориха за ответни мита върху стоки от САЩ
