
Първият цивилен китайски астронавт се включи в мисията Шънджоу-16
- Актуално
- Текст:

Космическият кораб Shenzhou-16 излетя с ракета-носител Long March 2F днес в 9:31 сутринта местно време (01:31 GMT) от Центъра за изстрелване Jiuquan в пустинята Гоби в северозападен Китай, съобщават световните медии. Пресслужбата на Центъра обяви излитането за „пълен успех”, подчертавайки, че „астронавтите са в добро състояние“.
Начело на екипажа е астронавт, който изпълнява четвъртата си мисия, а първият цивилен китаец – космически пътешественик е професорът от Университета Бейханг, Гуи Хайчао. Служители на космическия център, скандиращи „Успех!”, са изпратили в полета им тримата астронавти, като са си направили и селфита на фона на ракетата.
Според Китайската космическа агенция (CMSA), на борда на Tiangong екипажът ще проведе научни експерименти в областта на „високопрецизните пространствено-времево-честотни системи“, общата теория на относителността и произхода на живота.
Постоянната космическа станция на Китай, включваща три модула, беше завършена в края на миналата година след общо 11 пилотирани и безпилотни мисии от април 2021 г. Китай планира да стартира мисия с екипаж до Луната преди 2030 г. и иска да разшири космическата си станция.
Китай я построи, след като през 2011 г., беше изключен от страните с екипи на Международната космическа станция. CMSA обяви, че следващата мисия до Tiangong ще бъде Shenzhou-17, чието изстрелване е планирано за октомври. Вчера в изявлението си от CMSA повториха, че активно търсят международно сътрудничество в проекта.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
