Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Китай изпрати  в космоса модел на мозък върху чип Снимка: space.com

Устройството отпътува за космическата станция Tiangong на товарния космически кораб Tianzhou 9 с още 6 500 кг товар

Ракетата е изстреляна във вторник от космодрума Уенчан на остров Хайнан и три часа по-късно се е скачила с Тиангун. Целта на мисията е да изследва въздействието на микрогравитацията върху човешката нервна система и човешкия мозък. Високоинтегрираният мозъчен чип с функции на кръвно-мозъчна бариера и размери на кредитна карта е първото в историята устройство от този тип, изпратено в космоса, отбелязва South China Mornin Post.

Досега подобни изследвания са правени на Международната космическа станция, като са използвани култури от мозъчни клетки и органоиди. Тяхната задача беше да изследват стареенето и свързани с възрастта заболявания като Алцхаймер. 

Китайският чип е отгледан от жива тъкан и включва нервни и имунни клетки, капиляроподобни съдове и бариера, която имитира естествените защитни сили на мозъка. Експериментът би могъл да помогне на бъдещи астронавти да предотвратят замаяност, проблеми със съня и когнитивни промени по време на дългосрочни мисии, каза пред Китайската национална информационна служба ръководителят на проекта Цин Джиенхуа от Института по химическа физика в Далян.

Според учения, данните, които подобен модел предоставя, са по-близки до реалността, отколкото традиционните клетъчни култури или експериментите с животни. Динамичният му 3D дизайн позволява наблюдение в реално време на поведението на мозъчната тъкан в орбита, което превръща чипа в мощен инструмент за космическа медицина, невронаучни изследвания и разработване на лекарства.

Технологията „орган върху чип“ използва стволови клетки и микроинженерство, за да създава реалистични модели на човешки органи върху малки чипове. Екипът на Цин Джиенхуа е разработил системи, които имитират мозъка, черния дроб и други органи, за да изследва тяхното развитие, взаимодействия и реакции при заболявания. 

Мозъчният чип е един от 23-те експеримента, които се провеждат на борда на китайската космическа станция Tiangong. Изследванията обхващат науките за живота, материалите и физиката на флуидите

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: