
Умни хора с умни дрехи
- Наука
- Текст:
В Purdue University, Индиана, САЩ, отдавна разработват идеята за създаване на умно облекло, което да помага на хората в ежедневните им дейности и дори да се грижи за тях. Тези интелигентни дрехи ще се захранват безжично и ще използват миниатюрни електронни схеми и сензори, чрез които безпроблемно ще комуникирате с вашите телефони, компютри, коли и друга машинария с електроника. Новото умно облекло не само ще ви направи по-продуктивни, но и ще следи здравословното ви състояние и дори ще се обади за помощ, ако претърпите инцидент.
Но тези дрехи все още не са „на мода”, тъй като доскоро производството им беше изправено пред предизвикателството на прането, а електрониката определено не обича вода.
Именно това е същността на последното изобретение на инженерите от Purdue University в разработката на интелигентното облекло на бъдещето, съобщава een.com. Те са открили нов метод, който трансформира текстила така, че дори и опасан с електроника, да се почиства без проблеми в пералната машина. Технологията се състои във впръскване и покриване на интелигентните дрехи със силно хидрофобни молекули, което ги прави устойчиви на вода, масла и кал. Тези умни облекла са почти забранена територия за петна, могат да се използват под вода и да се перат в конвенционални перални машини, без да се увреждат електронните им компоненти.
Обикновено водоустойчивите дрехи не позволяват на тъканта да диша и след няколко часа носене създават чувство за дискомфорт. Благодарение на ултратънкото си покритие новите умни дрехи остават толкова гъвкави и дишащи, колкото една обикновена памучна тениска. Те се захранват с енергия от Wi-Fi мрежите или от радиовълните в околната среда чрез миниатюрни вградени спирали на копринена основа.
Един пример е ръкавица без батерия, която осветява върховете на пръстите всеки път, когато потребителят е близо до кабел под напрежение, като така се зарежда, но и предупреждава за възможен токов удар. Друг прототип е миниатюрна система за наблюдение на телесните функции, пришита в миеща се лента против изпотяване на челото, която следи здравословното състояние на потребителя.
Технологията на Purdue University е публикувана в изданието Nano Energy и е представена с няколко клипа в YouTube.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
