Учени възстановиха лицето на мумия на възраст над 3000 години

Учени възстановиха лицето на мумия на възраст над 3000 години Снимка: Пресслужба на Московския държавен университет

Мумията е египетска

Руски учени проведоха комплексно изследване на мумия на древен египтянин от колекцията на Музея по антропология на Московския държавен университет, съобщава  Наука.рф.

Тялото, донесено в Русия през XIX век, е датирано приблизително на 3080 години, от епохата на XVIII–XIX династии на Новото царство. Учените са направили възстановката на лицето по метода на Михаил Герасимов.

Мъжът, чийто ръст е бил около 165–169 см, е починал на възраст между 40 и 60 години. Изследванията показват, че при мумификацията е използван сложен състав на балсама — повече от 200 вещества, включително борова смола. Подготовката за балсамиране е включвала изваждане на мозъка през носа и евисцерация — извличане на вътрешните органи чрез разрез отстрани на корема, след което те са поставени обратно, вече изсушени.

Запазените погребални тъкани и превръзки са с обичайно качество. Компютърната томография и хроматографията позволяват да се определят полът, възрастта и съставът на балсамиращите вещества. По костите са открити изменения, свързани с възрастта — костни израстъци на бедрата.

Мумията попада в Москва благодарение на професор Александър Бабухин, който я донася от Египет и я предава на основателя на музея Дмитрий Анучин. Точните обстоятелства на придобиването ѝ не са известни.

Изследването се провежда от служители на Московския държавен унивепситет съвместно със Сколтех и Институтите на Руската академия на науките.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: