
Възможностите за бизнеса в новите програми с европейско финансиране
- Политики
- Текст:

Подобряване на икономическата среда и икономическия потенциал на страната ще е фокусът на изпълнението на всички програми с европейско финансиране за новия програмен период. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на онлайн среща с представители на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Конфедерацията на работодателите и индустриалците и Камарата на строителите, съобщиха от пресцентъра на регионалното министерство.
В настоящата версия на Националния план за възстановяване и устойчивост са предвидени 282 милиона лева за мерки за енергийна ефективност в малките, средните и големите предприятия в страната. Вече е приключила поредната преговорна среща с ЕК по втория вариант на Плана и предвид времевата рамка е необходимо да се започне работа по структуриране на рамката за изпълнение.
До 2022 г. трябва да бъде договорен 70% от ресурса, а до края на 2023 г. трябва да са договорени всички средства. Допустими бенефициенти са всички предприятия на територията на страната, като за големите предприятия се предвижда 40% от ресурса, 35% са за средните по мащаб, а 25% ще са насочени към малките и микро-предприятията.
Целта на изпълнението на мерките, финансирани с тези средства, е намаляване на въглеродните емисии и енергийната интензивност на индустрията, както и повишаване на възможностите за постигане на по-екологично производство. В глобален мащаб, мярката е част от провеждането на реформа в областта на енергийната ефективност, фокусирана върху създаването на устойчив модел за финансиране на мерки, свързани с декарбонизацията в страната.
Бизнесът ще има голяма роля и при изпълнението на интегрираните териториални инвестиции, които са важен елемент от новата Програма „Развитие на регионите“. Освен това във всеки от 6-те регионални съвета за развитие има представители на икономическите среди и така те ще имат възможността да участват в структурирането, оценяването и преселектиране на мерките, които ще бъдат изпълнявани на дадена територия. Целта е да бъдат подкрепени и реализирани най-приоритетните и важни инвестиции, които да доведат до икономическо развитие на съответния регион за постигане на по-висок стандарт на живот на хората там.
В новия програмен период ще има възможност малкият и среден бизнес да бъде финансиран с директни инвестиции чрез т.нар. Фонд за малки проекти. Това е структура, която ще има възможност да управлява средства от трансграничните програми под формата на грантово финансиране директно към микро, малки и средни предприятия.
Ще се подкрепят проекти, които биха довели до икономически тласък в пограничните райони, конкурентоспособност, енергийна ефективност, както и мерки за кръгова икономика. „Този Фонд може да се превърне в устойчив модел за подкрепа на малкия и среден бизнес в бъдеще и то при облекчаване на административната тежест“, коментира заместник-министър Николова и се обърна с предложение към работодателските организации да се включат със своя капацитет при създаването на структурите на новия финансов инструмент.
По бъдещата програма с Република Сърбия 15% от средствата или около 5,45 млн. евро са определени за подкрепа на конкурентоспособността на малките и средни предприятия. За такива мерки по програмата с Република Турция ще бъдат насочени 20% от общия ѝ бюджет, което възлиза на около 6,56 млн. евро. Към малки и средни предприятия по програмата с Република Северна Македония ще бъдат насочени 9% от общия ѝ бюджет или около 2,67 млн. евро.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
