
Белият дом продължава похода си срещу образованието
- Актуално
- Текст:

Конкретната причина е отказ на академичното ръководство да изпълни редица изисквания на Белия дом, в т.ч. промени в управлението, в наемането на преподаватели и в приема на студенти, пише ВВС. Списъкът, получен в Харвард в края на миналата седмица, включва и предупреждение, че университетът „трябва да се съобрази, за да поддържа финансовите си отношения с правителството”.
Белият дом се опита да вмени на ръководството на университета и задълженията да докладва на правителството студенти с „враждебно отношение към американските ценности”, да предприема дисциплинарни действия при протести и да сложи край на политиката за многообразие, справедливост и приобщаване на различен тип малцинства.
Аргументът на Белия дом е, че през последните години Харвард не осъществява интелектуалните и гражданските си права по начин, който „да оправдава федерални инвестиции".
Харвад отхвърли исканията и обяви, че Белият дом се опитва да лиши университета от конституционни права. В протестно писмо се казва още, че „правителството прекалява” в опитите си за контрол върху „интелектуалните условия” в университета.
Последваха протести на студенти и преподаватели, а часове след отговора Министерството на образованието оповести, че замразява учебни фондове и договори на Харвард на стойност над $ 2.2 милиарда. Обяснението:
„Днешното изявление на Харвард засилва обезпокоителното мислене за права, станало ендемично в най-престижните университети и колежи на нашата нация. Време е елитните университети да се ангажират със значима промяна, ако желаят да получават подкрепа от данъкоплатците“.
През март администрацията на Тръмп заяви, че преразглежда федерални договори и безвъзмездни средства за Харвард на приблизителна стойност $ 256 милиона, плюс $ 8.7 милиарда дългогодишни безвъзмездни финансови ангажименти към университета. Харвард атакува мярката в съда.
Делото, по което все още няма решение, е първият официален протест на голям американски университет срещу натиска на Белия дом за промяна в образованието, включително поставяне на голяма част от учебните дейности под контрола на американското правителство
Преди това Белият дом изтегли $ 400 милиона федерално финансиране от Колумбийския университет с обвинението, че учебното заведение не спазва „всички федерални антидискриминационни закони”. По-късно Колумбийският университет се съгласи с някои от исканията, предизвиквайки протестите на част от своите студенти и преподаватели.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
