Полууспешен девети тестов полет на SpaceX Starship – и на Илон Мъск в Белия дом

Полууспешен девети тестов полет на SpaceX Starship – и на Илон Мъск в Белия дом Снимка: axios.com

За собственика на SpaceX полетът на Starship #9 е голяма стъпка напред, докато критиците му го наричат „трети пореден неуспех”

След вчерашното изстрелване от Starbase, Тексас, Starship е продължил пътя си успешно, двигателите са работили нормално и са се изключили в планираното време – около 6:30 минути след изстрелването, пише SpaceNews. Но веднага след това е установен теч на гориво и 30 минути по-късно от SpaceХ признават, че са загубили контрол над машината

Апаратът е паднал в Индийския океан, където са действали предупреждения за въздухоплаването и корабоплаването, и в крайна сметка се е разбил – както и предшественика му в осмия тестов полет през март, когато Starship се взриви минути след излитането си, застрашавайки с отломки части от САЩ. Според Мъск обаче, неуспешният завършек на донякъде успешния вчерашен полет на Starship #9 предоставя „много добри данни за преглед”.

Технологичният магнат прежиява сложни дни. След намесата му в политиката като един от главните съветници на президента Тръмп, продажбите на Тesla продължават да отслабват, а мнозина подозират и край на „медения месец” на Мъск в Белия дом.

POLITICPO анализира сигналите. Докато през февруари и март Мъск се споменава в изявленията на президента по три-четири пъти седмично, от началото на април собственикът на Tesla го няма в Truth Social, както и в множеството кампании за набиране на средства за Републиканската партия – с изключение на един имейл на Тръмп от март със снимка на Мъск, който мери шапка с надпис „Американски залив”. 

Същевременно повечето конгресмени републиканци под сурдинка споделят, че прекаленото му афиширане е станало „токсично” за партията – но разбира се, не и милиардите на Мъск или платформата му Х – „онлайн машината” за влияние с важно място и за предстоящите междинни избори. Но докато някои републиканци смятат, че оттеглянето на Мъск „няма да промени нищо” при вота, други споделят, че афишираната подкрепа на Мъск в предстоящата предизборна кампания не би била най-добрата реклама за партията

Все пак е малко вероятно изпълнителният директор на Tesla да изчезне напълно от новините за Републиканската партия, повличайки и огромната си аудитория в Х. Така или иначе, май се вижда краят на „медения месец” в тандема Тръмп – Мъск и дори демократите съжаляват за това, след като вече „разработиха” образа на милиардера като плашило за американците и „зъл гений” на Белия дом. . 

В същото време администрацията на Тръмп казва, че мисията на Департамента за правителствена ефективност (DOGE), ръководен от Мъск, със сигурност ще продължи – със или без него. Самият той критикува митническата политика на Тръмп (която не е изгодна за милиардера със заводи в Китай и Европа), както и нарасналите разходи за живот.

Напоследък Мъск често твърди, че ще се съсредоточи в бизнеса си и ще се оттегли от политиката. Същата тенденция отблелязват и множество анкети. Според тях, повечето американци предпочитат Мъск да напусне DOGE след изтичането на одобрения му 130-дневен мандат, т.е., най-късно в края на май.

„Той е свършил, край, изчезна. Проучванията са ужасни. Хората го мразят. Мисли си, че, може да купува гласове, да носи рекламни шапки и да се държи като 9-годишно дете... Не работи. Обидно е за хората“, казва пред POLITICO служител в Републиканската партия, пожелал анонимност.

Но дори публичността на Мъск да избледнява, той все още има мястото си в „голямата политика” на Тръмп. Пресен пример е присъствието му в бизнес-делегацията, която придружи Тръмп в Близкия изток. Макар че за сделки на Мъск от пътуването не се говори, той беше основен лектор на инвестиционен форум в Саудитска Арабия.

Нито републиканци, нито демократи вярват, че технологичният милиардер, който вложи в предизборната кампания на Тръмп $ 290 милиона, ще се откаже от ролята си на основен политически играч – може би не като главен герой на авансцената, а по-скоро зад кулисите.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: