
Лабораторното месо - храната на дигиталния свят
- Наука
- Автор:

Само преди година лабораторното месо беше мит, по-често срещан в научната фантастика, отколкото в реалния свят. Днес нещата стоят различно. Проучване на консултантската компания AT Kearney от 2019 г. показва, че до 2040 г. 60% от месото на пазара ще бъде отгледано в лаборатория. 25% от него ще бъде на растителна основа, предвиждат анализаторите.
Преди месеци Business Insider обяви, че в Лондон ще отвори врати първата месарница за бeзмecни вepcии нa тpaдициoнни мecни пpoдyĸти, вĸлючитeлнo cвинcĸo мeco, пeпepoни и дopи ĸoмпoнeнтитe нa пълнa aнглийcĸa зaĸycĸa. До месец се очаква в Бостън да отвори врати гигантска фабрика за производство на алтернативни протеинови продукти. Очаква се заводът да произвежда 55 000 тона годишно. Компанията Plant & Bean, която притежава инвестицията, смята да отвори подобно съоръжение в CAЩ пpeз cлeдвaщaтa гoдинa, ĸaтo cлeдвaщитe цeли нa ĸoмпaниятa ca зaвoди в Kитaй, Taйлaнд и Бразилия.
Според анализатори пазарът на изцяло растителни храни е нараснал с 40% между 2014 и 2019 г. Oчaĸвa ce пpoдaжбитe дa достигнат дo нaд 1,41 милиapдa дoлapa дo 2024 г.
В началото на 2000 г. има само два проекта, които предвиждат производство на култивирана тъкан за хранителни цели: единият е финансиран от NASA, а другият принадлежи на група биохудожници в рамките на артпроект. През 2005 г. холандското правителство финансира проучвания в областта, което довежда до първите сериозни пробиви. През 2013 г. университетът в Маастрихт получи финансова подкрепа от съоснователя на Google Сергей Брин за производството на първия култивиран говежди бургер в света, който беше приготвен и изяден на пресконференция в Лондон.
Между 10 и 20 стартъпа разработват „ин витро месо". До момента в тях са инвестирани около 200 милиона долара като рисков капитал. Центровете, в които е съсредоточена тази промишленост, са в САЩ, Израел, Сингапур и Нидерландия. Сред инвеститорите са много известни имена като Бил Гейтс, Ричард Брансън, саудитски принцове и други. Това коментира за Bloomberg икономистът Димитър Събев. Той подчерта, че за момента изследванията не са показали лабораторното месо да има вредно влияние върху физическото здраве на хората, „но периодът е твърде кратък“, за да се правят заключения.
„В обозримо бъдеще глобалното население ще стане 10 милиарда души и тази технология може да реши проблема с изхранването“, каза още Събев. Отглеждането на домашни животни е сериозен фактор за задълбочаването на проблемите в екосистемата, а технологията ще позволи да поддържаме почти същия стандарт на живот. В този смисъл лабораторното месо обещава да реши много от глобалните проблеми с изхранването, коментира икономистът. Той прогнозира, че с развитието на технологиите в обозримото бъдеще лабораторното месо ще бъде за бедните хора, а конвенционалното месо ще става все по-скъпо.
„Лабораторното месо е сбъдване на някои от най-смелите пожелания на научната фантастика. Много хора може би ще решат да станат вегани, когато бъдат поставени пред дилемата дали да консумират месо, отгледано в лаборатория“, каза Димитър Събев, като подчерта, че ако обществото иска да продължи да съществува по същия начин, ще трябва да приеме новата технология, колкото и неприемлива да ни изглежда тази алтернатива в момента.
Всъщност кризата с COVIDd-19 доказа, че човекът е способен да жертва навиците си, ако обстоятелствата го изискват. Това дава някаква надежда, че можем да се откажем от прекомерната консумация на месо в името на едно различно бъдеще. Дали то ще бъде свързано с лабораторни бургери, остава да разберем.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
