
Кога да очакваме "лабораторни бургери"
- Био храни
- Автор:

Първият хамбургер с месо, произведено в лаборатория, е приготвен и изяден на 5 август през 2013 г. в Лондон, припомня ВВС. Парчето телешко месо с тегло 141 грама е създадено изцяло от стволови клетки в университета в Маастрихт, Нидерландия, от проф. Марк Пост.
Изкуственият бургер, оценен на 250 000 британски лири, е дегустиран от кулинарните критици Хани Рьоцлър и Джош Шонуолд. Критиците са споделили, че консистенцията на "лаборното месо" е същата като на обикновеното, но вкусът е различен.
Компаниите, които инвестират в проучването и разработването на клетъчно култивирано месо, днес са почти 30. Според проучванията на Good Food Institute в последната година техния брой е нараснал с 57%, а инвестиционният и медийният интерес към продукта все повече се увеличава. Китай, САЩ, Израел, Холандия, Сингапур, Япония и др. работят усилено върху технологията, за която се смята, че ще определи бъдещето на хранителната индустрия.
През 2019 г. университетът в Нанкин, Китай, също обяви, че е разработил клетъчно култивирано месо. Ръководеният от проф. Джоу Гуанхун екип е използвал шесто поколение стволови клетки от свински мускули, които е култивирал в хранителен разтвор. Първото китайско "лабораторно свинско" е само 5 грама.
Оценката на въздействието на технологията върху климатичните промени, обаче, е противоречива - някои учени смятат, че в дългосрочен план тя ще доведе до повече неблагоприятни последици от традиционното животновъдство, най-вече поради голямото количество енергия, необходимо за производството. Бъдещето на метода зависи от това до каква степен за производството ще се използва възобновяема енергия.
Засега е рано да се мисли за глобалното въздействие, защото на практика "лабораторното месо" все още не е излязло от лабораториите. Въпреки усилената работа, все още никоя компания не е успяла да усъвършенства метода до такава степен, че продуктът да се предлага на пазара и да е достъпен за потребителите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
