
Ще се върнат ли кокошарниците в градовете?
- Грижа
- Текст:

Оценявайки резкия скок в нелегалния внос не само на яйца, но и на кокошки-носачки, мнозина в САЩ се сетиха за практиката да отглеждат домашните птици в дома си. ВВС припочня, че моделът работи вече няколко години в градове във Франция и Белгия, макар че целта му там е да се намалят хранителните отпадъци.
В елзаския град Колмар експериментът започва през 2015 г., стартиран от службата за събиране на отпадъци в сътрудничество с две близки птицеферми, специализирани в отглеждането на местни породи. Желаещите домакинства трябва да осигурят минимум 8 кв. м за две птици и да се грижат за тях хуманно. Към днешна дата жителите на Колмар и прилежащите му общини отглеждат в домовете си 5 282 кокошки, а за десетте години на експеримента службите за сметосъбиране отчитат 273.35 тона по-малко хранителни отпадъци, които иначе биха отишли на сметищата.
В Белгия повече от 2 500 кокошки се отглеждат по същия модел в градовете Мускрон и Антверпен, както и в провинция Лимбург.
Разбира се, съществуват и рискове като птичия грип, но опитът във Франция показва, че старите местни породи са по-устойчиви на заболяването, а и отглеждането на малко птици в почти индивидуални защитени кокошарници на открито също намалява възможностите за зараза.
В момента в САЩ яйцата са дефицитна стока, а и са скъпи, но според социологически проучвания домашното отглеждане на кокошки не е подходящ отговор – особено за домакинствата с ниски доходи, засегнати най-тежко от високите цени. „Ще ви трябват храна, вода, пространство и свободно време– а за повечето хора с ниски доходи това е лукс”, казват социолозите.
Но ако не всеки може да отглежда кокошки в дома си, компания в Ню Хемпшир предлага решение – срещу приемлива сума желаещите могат да наемат две кокошки за 6 месеца, плюс храна и поддръжка. От фирмата, наречена Rent The Chicken, казват, че бизнесът им процъфтява.
Според защитници на правата на животните, практиката е добра за птиците. Промишлено отжлежданите кокошки носят в пъти повече яйца, тъй като са селектирани с тази цел. Но този начин на производство на яйца причинява на птиците силни болки през целия им живот, който определено е по-кратък, отколкото на една домашно отглеждана здрава птица.
„Ако отглеждаме по-стари породи и им осигурим условия за дълъг и здравословен живот, можем да избегнем много от най-фрапиращите проблеми с хуманното отношение към животните, казват защитниците на птиците.
Моделът има смисъл и с цел намаляване на хранителните отпадъци, които са източник на около 58% от емисиите на метан в САЩ. Въпреки че живее по-кратко в атмосферата от въглеродния диоксид, метанът вреди на климата 80 пъти повече.
В световен мащаб всяка година около една трета от храните, произведени за хората. се изхвърлят. Това са приблизително 1,3 милиарда тона хранителни отпадъци, източник на 8% до 10% от ежегодните глобални емисии на парникови газове, или близо пет пъти повече от най-атакувания за замърсяването сектор - авиацията.
Целта да се сведат парниковите емисии до прединдустриалните им нива, може подсказва част от решението – да се върнат към живот и някои практики от прединдустриалната епоха – например чифт домашно гледани кокошки.
Освен намаляване на отпадъците и облекчаване на недостига на яйца, опитът във Франция и Белгия показва и други предимства – в голямата картина за намаляване на вредните за климата практики, кокошките у дома са една възможност за личен ангажимент към процеса. Освен това домашните птици приобщават децата към природата и създават в местните общности нови силни връзки - много по-полезни от чатовете в социалните медии.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
