
Какво сe случва с човешкото тяло след година в космоса
- Актуално
- Текст:

Престоят му в орбита беше удължен през март, след като космическият кораб, с който той и екипажът му трябваше да летят към Земята, показа изтичане на охлаждаща течност. Оставайки още около половин година в космоса, Франк Рубио направи общо 5 963 обиколки около Земята, изминавайки 253,3 милиона км.
Служителите на космодрума до гр. Жезказан в Казахстан помогнаха на широко усмихнатия Рубио да излезе от космическия кораб Союз MS-23, след повече от година живот в безтегловност. Сега тялото му трябва да се възстанови, но и да покаже как се е отразила тази среда на организма му – жизненоважна информация за перспективите на космонавтиката.
Досегашни изследвания вече доказаха намаляване на мускулната и костната маса, плюс констатирано „порастване”. Според самия Рубио, гръбначният му стълб се е удължил. Колкото до състоянието на мускулите и костите, новите данни ще помогнат за определянето на най-ефективните фитнес-уреди, тренировъчни програми и хранителни добавки, които астронавтите да използват по време на полета.
Теглото не е от голямо значение в условията на ниска гравитация, но данните сочат, че в безтегловност килограмите намаляват, а чревните бактерии драстично се променят, което не е изненада при храненето с малкообемни, но висококалорийни храни и употребата на рециклирана вода.
Кръвотокът в тези условия се обърква и кръвта може да се натрупа в главата повече от обичайното, като събирането ѝ около очния нерв може да доведе до промени в зрението като намалена острота и структурни промени в самото око. Излагането на галактически космически лъчи и енергийни слънчеви частици също може да доведе до проблеми с очите. Атмосферата на Земята ни помага да се предпазим от тях, но на МКС тази защита изчезва.
В орбита се променя и кожата – чувствителността ѝ се повишава и след кацането в редица случаи са констатирани краткотрайни обриви.
Тепърва ще се търсят и оценяват промени в мозъка на Франк Рубио, каквито са констатирани у други астронавти – напр. промени в двигателната функция и вестибуларния кортекс, когато тялото е лишено от обичайната ориентация „горе – долу”, както и възможно по-бавни и по-неточни когнитивни резултати.
Едно от най-важните изследвания е влиянието на престоя в космоса върху човешкия геном, т.е., ДНК на астронавтите. Изледвания на предшественик на Рубио – Скот Кели, който през 2010 г. прекара на МКС 159 дни, показаха нещо невероятно: по време на полета, неговите теломери (структури в края на ДНК-веригите), са се удължили значително, а след приземяването му бързо са се скъсили.
Смята се, че теломерите защитават гените ни от увреждане и са свързани с продължителността на живота ни. Типичното им развитие е с напредването на възрастта да се скъсяват. Защо тези елементи на ДНК се удължават в космоса и отново намаляват дължината си на Земята все още не е ясно, така че генетиците очакват с голям интерес тестовете на Франк Рубио.
Преди и след полет астронавтите получават серия ваксини, основно с цел укрепване на имунната система. Но престоят им в космоса сочи известно намаление на броя на белите кръвни клетки, вероятно заради дозите радиация, които получават в околоземна орбита. Това въздействие на космическото пространство също е от решаващо значение за космическите мисии, така че след своите 371 дни на МКС, Рубио ще се възстановява и под грижите на медицински учени, преминавайки многобройни тестове и образни изследвания.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
