Астрономи потвърдиха: междузвезден обект преминава през Слънчевата система

Астрономи потвърдиха: междузвезден обект преминава през Слънчевата система Снимка: trameetech.it

Това е третият подобен обект, наблюдаван някога, но според учените, много други са преминали незабелязано

Обектът, класифициран като комета, е наречен 3I/Atlas, съобщава AFP. Според Петер Верес от Центъра за малки планети при Международния астрономически съюз, обектът е обвит от газ и има къса опашка. Рихард Мойсъл от отдела за планетарна защита на Европейската космическа агенция (ESA), казва, че кометата не представлява заплаха за Земята

3I/Atlas е открита на 1 юли от обсерватория в Чили, която е част от проучването ATLAS, финансирано от NASA. По първоначални изчисления обектът е широк около 10 – 12 км, така че е най-голямото междузвездно тяло, чието преминаване през Слънчевата система е било регистрирано. Възможно е обаче 3I/Atlas да е с по-малки размери – например, ако е от лед, който отразява повече светлина. 

Според първоначалните изчисления, 3I/Atlas се движи с повече от 60 км в секунда. Това означава, че не е обвързана с орбитата на Слънцето. Траекторията ѝ показва също, че новооткритата комета не обикаля около нашата звезда, а идва от междузвездното пространство и ще се върне отново там, след като премина в орбитата на Марс и прелети през Слънчевата система. 

Първият известен междузвезден обект, Oumuamua, е открит през 2017 г., предизвиквайки със странното си поведение съмнения, че може да е извънземен космически кораб. Второто междузвездно тяло, 2I/Borisov е регистрирано през 2019 г.

Наскоро бяха публикувани първите снимки на най-големия наземен телескоп, изграждан 15 години в Чилийските Анди. Очаква се съоръжението да „улови” в обектива си милиони малки космически обекти, например нови астероиди.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: