
Защо лаптопът не бива да се държи на коленете?
- Здравни
- Текст:

За лаптопите съществуват не по-малко митове, отколкото за смартфоните и други джаджи. Но в някои от тях има зрънце истина – например в твърдението, че лаптопът не бива да се поставят на коленете, съобщава порталът iXBT.com.
Навикът да се държи лаптоп постоянно на коленете може да навреди на здравето. Изследване, публикувано от Националната медицинска библиотека на САЩ (NLM), показва, че работата в такава поза води до лоша стойка. Тя от своя страна допринася за болки в гърба, мускулно напрежение и бърза умора. Освен това може да се развият синдром на карпалния тунел и тендинит.
В същото изследване учените от NLM установяват, че поставянето на лаптоп върху коленете влияе неблагоприятно на репродуктивното здраве при мъжете. По-специално, това може да доведе до безплодие.
Не бива да се забравя и рискът от развитие на кожни заболявания. Според специалисти от Университета на щата Охайо, продължителното излагане на нискоинтензивна топлина върху кожата може да предизвика топлинна еритема. Това състояние е известно още като „синдром на препечената кожа“. При него по кожата се появява мрежест рисунък в резултат на разширяване на кръвоносните съдове под въздействието на топлината. Всичко това може да бъде съпроводено със сърбеж и парене. Ако не се прекрати навикът да се държи лаптоп на коленете, кожата може да претърпи необратими промени.
Ако поставяте лаптопа върху мека и нестабилна повърхност, можете да блокирате вентилационните отвори. В резултат на това устройството ще започне да прегрява. Освен това съществува риск джаджата случайно да падне от коленете ви.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Рекордно за Полша находище на петрол и газ е открито в Балтийско море

САЩ разполагат ядрени бомби във Великобритания за първи път от 17 години

Цената на златото надхвърли 3400 долара за тройунция

Северна Корея забрани на чужденци достъп до новопостроен морски курорт

Великобритания и Германия предлагат да въоръжат Украйна за 50 дни

Италия отмени концерт на известния руски диригент Валери Гергиев

Европейската нефтохимическа индустрия търси спасителен кораб

Първият индийски полупроводников чип ще бъде пуснат тази година
