
Китай се опита да купи Африка и може би падна в собствения си капан
- Икономика
- Текст:

Новинарската агенция цитира част от доклада „Дълговият дистрес в Африка и ролята на Китай” на лондонския мозъчен тръст Chatham House: „Китай може би се озова в дългов капан, оплитайки се във все по-сложни отношения с настоятелните си африкански партньори”.
Икономическите последици от пандемията и войната на Русия в Украйна подкопаха възможностите на много африкански нации да обслужват дълговете си. Според Световната банка и Международния валутен фонд, континентът върви към платежна криза.
От общо 54 африкански държави, Китай е кредитирал и инвестирал в 47, като в риск от дългово затруднение са 22 от тях. Ангола дължи най-много - $ 42,6 милиарда, следвана от Етиопия с $13,7 милиарда, Замбия – с $ 9,8 милиарда, Кения – с $ 9,2 милиарда и т.н., като една част от страните-длъжници вече са в просрочие, а останалите са на ръба да го допуснат.
Притеснени от неспособността на много африкански нации да изплащат заемите си, китайските институции намалиха кредитирането за Африка. От пика с $ 28,4 милиарда кредити през 2016 г., през 2019 г. Китай е раздал само $ 8,2 милиарда и едва $ 1,9 милиарда през 2020 г.
Въпреки спада, в този модел поличическите цели може би са основното. Няма друго обяснение за отпускането на кредити и инвестици от $ 1.4 милиарда за инфаструктурни проекти например в Джибути, в периода от 2012 г. до 2020 г., след като се знае, че годишният БВП на малката държава на Африканския рог е приблизително колкото стойността на продукцията, произвеждана от китайската икономика за два часа.
Така че, единствен гарант поне в случая остават политическите съображения. Китай е създал свой военен пост само на шест мили от американската военна база в Джибути, на тесния пролив Баб-ел-Мандеб, през който минава около 30% от световното корабоплаване на път за Червено море и Суецкия канал.
„Джибути е в затруднено положение, но страната може да е твърде важна за Китай, изправен пред дилемата дали да настоява по-твърдо за правото си да получава плащания по кредитите, или да поддържа по-сговорчив подход, за да запази политическото си влияние”, казват от Chatham House,
Според тях, нещата могат да се развият в два противоположни сценария. Водейки се от първоначалния инстинкт да се справи с проблемното изплащане на дълговете, Китай може да навлезе в дълъг лабиринт на друстранни преговори без ясен изход. На другия полюс е традиционната практика срещу неизправни длъжници, а именно изземването на значителни инфраструктурни активи като пристанища, железопътни линии или електропреносни мрежи, но според аналитиците, това би било "особено пагубно”.
„Дипломацията на дълговия капан“ не е невъзможна, посочва докладът, но предупреждава, че е трудно да се предвиди „стратегическата и политическа цена” на подобен развой в глобалните стремежи на Китай.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
