
Русия опрости $ 20 милиарда дългове на африкански страни
- Свят
- Текст:

Стъпката е част от последователната политика на Москва да засили влиянието си на Африканския континент, използвайки силните „антиколониални”, т.е., антизападни настроения в редица африкански страни.
Преди няколко дни заместник-министърът на външните работи на Судан Хюсеин Ал-Хадж заяви, че страната му разчита на помощта на Русия, за да възстанови селското си стопанство, пострадало тежко от военния конфликт между паравоенната група „Сили за бързо реагиране“ и Суверенния съвет на Судан. Ал Хадж изрази и надеждата си Москва да изиграе ключова роля за прекратяване на конфликта, който продължава от пролетта на 2023 г.
Междувременно на Форума за сътрудничество Русия – Африка, който се проведе в Сочи на 9 и 10 ноември, един от най-важните, но неафиширани елементи на сътрудничеството с африканските страни беше военната помощ.
Предоставяна преди от бившата паравоенна групировка "Вагнер", сега тази дейност е под контрола на руското министерство на отбраната. Задачата на т.нар. Африкански корпус обаче е същата - подкрепа на „приятелски режими” в замяна на достъп до природни ресурси, което „Вагнер” обикновено постигаше, заобикаляйки официалните процедури и местните закони.
Москва избягва темата за военното си присъствие в Африканския континент, акцентирйки върху други аспекти на влиянието си, основно прехраната. През септември 2024 г. руското министерство на земеделието съобщи, че Русия е увеличила доставките на пшеница за страните от Африка и Азия, като обемът на селскостопанския ѝ износ е достигнал до $ 43,5 милиарда долара.
Същевременно Русия затвърждава връзките си с Иран и Северна Корея. За войната ѝ в Украйна, Ислямската република снабдява Москва с бойни дронове, а Пхенян вече е предоставил милиони бойни снаряди, допълвайки помощта си и с хиляди севернокорейски войници, разположени основно в Курска област – военно сътрудничество, което генералният секретар на НАТО Марк Рюте определи като „заплаха не само за Украйна”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
