
Китайски кредитен капан заплашва независимостта на бедните държави
- Свят
- Текст:

В глобален мащаб, азиатският гигант предоставя поне два пъти повече пари за развитие от САЩ и други големи сили. За период от 18 години Китай е отпуснал средства за 13 427 инфраструктурни проекта на стойност 843 милиарда долара в 165 държави.
Голяма част от тези заеми са свързани с амбициозната стратегия „Пояс и път“ (Belt and Road) на китайския президент Си Цзинпин за изграждането на глобални търговски връзки. Критиците обаче се опасяват, че високолихвените заеми натоварват нищо неподозиращото население с огромни дългове както вътре в страната, така и в страните-партньори и ВВС логично задава въпроса дали Китай е щедър кредитор, или по-скоро – кредитна акула.
Мащабите на кредитиране са тайна дори за китайската администрация. Според изследване на университетската лаборатория AidData, Вирджиния, които от четири години следят всички глобални заеми и разходи на Китай, китайските правителствени структури редовно се обръщат към тях за информация как се използват китайските пари в чужбина – данни, до които не могат да се доберат в страната си, заради особения начин на кредитиране – чрез държавни банкови заеми, които не се показват в официалните сметки на държавния дълг. Сделките остават извън правителствените баланси, прикрити от скрити от клаузи за поверителност, които не показват какво точно е договорено.
Освен това, много китайски държавни заеми за развитие изискват необичайни форми на обезпечение и плащания със средства от продажбата на природни ресурси и активи на страните-кредитополучатели. Често на прицел са промишлености, които са един от малкото източници на доходи в бедните икономики, чиито правителства са под непрекъснатата заплаха да се наложи да продават национални активи, ако не могат да изплащат дълговете си.
Най-щедро кредитирани в китайския кредитен капан са Пакистан, Казахстан, Малайзия, някои райони от Африка и Латинска Америка. Ярък пример за кредитната политика на Китай е строящата се железопътна връзка със съседен Лаос - една от най-бедните страни в региона, която не може да си позволи подобни разходи. Но с кредитиране от Китай, железопътната линия за $ 5,9 милиарда трябва да влезе в експлоатация през декември. Лаос обаче трябваше да вземе заем от $ 480 милиона от китайска държавна банка, за да финансира своята част от строителството. Залогът е един от малкото източници на печалба в Лаос -– калиевите мини на страната. Но не е само това - през септември 2020 г., на ръба на фалита, Лаос продаде на Китай голяма част от енергийната си мрежа за $ 600 милиона, което сведе кредитния рейтинг на бедната страна до най-ниското ниво.
Подобна е и сделката на Китай с Венецуела. Според условията ѝ, венецуелският кредитополучател трябва да депозира приходите си от продажбата на петрол директно в банкова сметка, контролирана от Китай. Ако кредитополучателят пропусне плащане, китайският кредитор може веднага да изтегли наличните в сметката пари и да покаже ясно „кой е шефът”. Тежки кредитни проблеми с Китай се опитва да разреши Черна гора, с помощта на европейски финансови структури.
Може би Китай скоро ще се сблъска с международна конкуренция. На срещата на G-7 през юни, страните-членки обявиха, че приемат план за разходи, за да се противопоставят на влиянието на Китай. Финансирането ще бъде насочено към глобални финансово и екологично устойчиви инфраструктурни проекти. Планът обаче може би е твърде закъснял.
Но и китайската кредитна програма не се развива само в розово. Изследователите от AidData установиха, че проектът „Пояс и път“ е изправен пред редица проблеми, свързани с корупция, трудово-правни скандали и екологични нарушения.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
