
Още дами се готвят за кариера в космоса
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Джесика Меир е най-малкото от петте деца на шведско-еврейско семейство, преселило се в САЩ от Швеция, в градче близо до канадската граница. Възпитаничка е на Brown University, но още 13-годишна участва в експерименти на NASA, в младежкия космически лагер на Purdue University, където са се дипломирали цели 23 американски космонавти.
Защитава с отличие бакалавърската си степен по биология и веднага заминава за Франция, където завършва Международния университет по астронавтика (ISU) в Страсбург, със степен магистър по космически изследвания.
От 2000 до 2003 Джесика Меир е част от екипа на лабораториите Lockheed Martin, където изучава физиологията на човека и паралелно участва в научни полети при по-ниска гравитация със самолети на NASA, както и в програмата NASA Extreme Environment Mission Operations. През 2009 става доктор по биология с докторат върху физиологията на животните при екстремни условия, и по-конкретно – на императорските пингвини в Антартида. Междувременно Джесика участва и в експедиции по гмуркане в Антарктика и Белиз.
През 2012 става член на Харвардското медицинско училище, а през юни 2013 е избрана в най-малката група на NASA за подготовка на космонавти. Излита за първи път от Байконур със „Союз МС-15” и се присъединява към екипажа на Межсународната космическа станция (МКС). Остава в орбита 200 дни, като излиза три пъти в открития космос, общо за 21 часа и 44 минути. Списание Time я включи в списъка на 100-те най-влиятелни личности за 2020 г. Джесика е спортен тип - обича ските и колоезденето, джогинга, футбола, плуването, гмуркането, но обича също да свири на флейта! Освен това има лиценз за любител-пилот.
С времето, прекарано в МКС, Джесика Меир е в първата десятка на елитния клуб от 64 жени-космонавтки. От миналия декември е една от деветте кандидатки, които се обучават в програмата Artemis, разработена с цел до края на 2024 г. да осъществи пилотирана мисия до Луната и да постави основите на лунна инфраструктура.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
