
Кръгов цикъл за електронните отпадъци
- Наука
- Текст:

Заобиколени сме с електроника отвсякъде – телефони, телевизори, компютри, таблети, игрови конзоли, които не издържат вечно, а поправката им е толкова скъпа, че е по-добре да си купите нови. Електрониката е неразделна част от съвременното общество, но електронните отпадъци са сложно и нарастващо предизвикателство по пътя към кръговата икономика - по-устойчива икономическа система, която се фокусира върху рециклирането на материалите и рязкото намаляване на отпадъците.
Това не е лек процес, който обаче се утежнява допълнително и от ширещите се некоректни практики в много компании, които твърдят, че рециклират електроника, но всъщност я изхвърлят на сметищата или изпращат електронните си отпадъци в други страни.
Тази практика е колкото опасна, толкова и разхищаваща, тъй като електронните отладъци са по-скоро златна мина, отколкото боклук, със съдържанието си на ценни, но в много случаи токсични материали. Това е основателна причина да се канализира управлението на електронни отпадъци в кръгов цикъл, който да позволи повторната употреба на ценните суровини в тях и да предпази природата и хората от вредното им въздействие.
Ново изследване на Swanson School of Engineering при университета в Питсбърг разработи рамков модел, който улеснява избора на програма за рециклиране и може да предотврати евентуални измами в тази посока.
Това са мотивите на научния екип, осъществил разработката в Лабораторията за хипотетични материали. Според тях производствата трябва да се съобразят преди всичко с факта, че електрониката има огромно въздействие върху околната среда през целия си жизнен цикъл, от добива на редки суровини и енергоемкото производство, чак до сложния поток от електронни отпадъци.
Прогнозите обаче са, че под 40% от електронните отпадъци ще бъдат използвани повторно или рециклирани. За да се оцени мащабът на некоректните практики, неправителствената природозащитна организация Basel Action Network е маркирала с GPS тракери електрониката, доставяна на американски рециклиращи компании и е установила, че в периода 2014 - 2016 г. 30% от отпадъците вместо да се рециклират в САЩ, са се озовали в чужбина.
Затова е важно да се разбере с какви трудности ще се сблъска рециклирането на електронния скрап и точно в тази посока е разработката на учените от Питсбърг. Те са създали рамков модел, който позволява по-лесен избор на подходяща технология за рециклиране и същевременно предоставя метод за анализ на некоректното управление на електронните отпадъци и причините, заради които много компании прибягват до подобни измамни схеми.
Според учените решението е в избора на печеливша практика за рециклиране. Те са категорични, че основна причина за избягване на рециклирането и за некоректните практики е високата му цена, и смятат, че потенциално проблемът може да се реши, от една страна, с целеви субсидии за рециклиране и, от друга – с по-високи санкции при установени нарушения.
Изследователите предлагат също така и механизъм за използването на блокчейн технология като неутрален надзор и контрол от трета страна, за да се избегнат измамите с некоректни практики за рециклиране.
Разработката е част от по-голям проект за навлизане на кръговата икономика в производствените практики и е публикувана в сп. Resources, Conservation and Recycling.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
