
Нова обсерватория на НАСА ще следи климатичните промени
- Наука
- Текст:

Според водещи климатолози на НАСА климатичните промени са направили циклоните по-мощни и по-разрушителни, а сателитните наблююдения вече 30 години дават най-реалистичната картина за това. Новата обсерватория на НАСА ще разшири тази дейност, което е критично важно за защитата на хората и труда им в условията на природни бедствия, съобщава enn.com. За целта в НАСА са разработили нова система сателити, насочени към Земята. Спътниците са оборудвани с технология от ново поколение и ще предават в реално време ключова информация за оптимизирането на действията при природни бедствия, горски пожари и селскостопански дейности. Уникалното е, че всеки сателит е проектиран така, че допълва данните от останалите и в обсерваторията се получава цялостна триизмерна картина на Земята - от земната повърхност до атмосферата.
Друг обект на НАСА са „белите дробове на планетата” - тропическите джунгли, и по-специално сезонните промени в тях, които се определят от стандартите на Нормализирания индекс на растителната разлика (NDVI). За разлика от широколистните гори в умерения пояс, които през различните сезони се оцветяват различно – зелени през пролетта и лятото, жълти или червени през есента, кафяви през зимата - сезонните промени в дъждовните гори са далеч по-неуловими, тъй като температурите и слънчевата светлина там са сравнително постоянни, но валежите варират циклично, като през сухия сезон намаляват почти наполовина. Геостационарните сателити обаче са уловили от 10% до 15% промяна в цвета на зеленината в тропическите джунгли – факт, който неминуемо се отразява на процесите на фотосинтезата и на общата жизненост на зелената покривка на дъждовните гори. Това от своя страна води до вариации в поглъщането и отделянето на въглероден диоксид в атмосферата – още един фактор в климатичните промени.
НАСА следи и измененията в активността на водния цикъл на земята и процеса на евапотранспирация – сумарното изпарение на вода от повърхостта на земята, почвата и растителността. Сега ново изследване на НАСА за първи път е успяло да измери стойностите на процеса и е установило, че на места евапотранспирацията е до два пъти по-висока, отколкото се смяташе преди, като от 2003 г. насам се е увеличила с около 10%. Констатацията е важна, защото засяга глобалния воден цикъл – едно от основните условия за живот на сушата. Като цяло ускорението е очакван резултат от климатичните промени, но досега точните му мащаби бяха неуловими. Учените се надяват, че резултатите им ще помогнат за информираността и респективно за мерките, които човечеството трябва да предприеме за смекчаване на въздействието от промяната на климата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
