
По-бързо ли се затопля планетата?
- Актуално
- Текст:

Вече е почти сигурно, че 2023 г. ще бъде най-горещата в историята. За климатолозите тенденцията е ясна, тъй като не сме намалили отделяните парникови газове, основно от използването на изкопаеми горива. Но има и още, посочва ВВС.
Много учени констатират „странен“ Ел Ниньо – естествената метеорологична система, при която по-топлите повърхностни води в източния Пасифик отделят допълнителна топлина в атмосферата и изстрелват глобалните температури нагоре. Заради предшестващата по-прохладна фаза, известна като Ла Ниня, океанът може да освободи дори повече топлина от предишни периоди на Ел Ниньо, който плюс това все още не е достигнал пика си.
Друг голям въпрос пред учените е ползата или вредата от намаляването на замърсителите, наречени аерозоли. Според световните регламенти за по-чист въздух, след насърчаването на по-чисти горива например в мореплаването, дялът на аерозолите във въздуха е паднал с около 10% - но дали това положително или има и „опака” страна? Защото носейки се във въздуха тези миниатюрни частици имат свойството да отразяват слънчевата светлина, отпращайки я обратно в космоса, което като цяло охлажда земната повърхност. И това изглежда се чувства, особено в горещи точки за корабоплаването като Северния Атлантик.
Да не забравяме и огромното изригване на подводния вулкан Хунга Тонага-Хунга Хаапай през януари 2022 г. Стълбът пепел достигна нечуваните 55 км над Земята и предизвика рекордни подводни потоци от отломки. За климата обаче са критични изпуснатите в стратосферата около 150 милиона куб. м водна пара. Все пак, проучванията показват, че влиянието на изригването върху глобалните температури е дори под 0,05°C, но някои учени смятат, че има още потенциал.

Сателитни данни от септември показаха, че ледът около Антарктида е доста под всяко регистрирано предишно зимно ниво. В Арктика това е факт, но до 2017 г. морският лед в Антарктида „се държеше”. Тенденцията обаче показва, че с повишаването на температурите това може да се промени и континентът на южния полюс да започне да действа не като глобален хладилен агент, а като радиатор, казват учени. Същевременно, те признават, че все още не им е ясно дали процесът е допринесъл за затоплянето, или е следствие от него.
Така че затопля ли се светът по-бързо от очакваното? Краткият отговор е „да” и „не”. Според научните среди, през последните десетилетия затоплянето изглежда се е ускорило, но темпото засега не е постоянно и прогнозираните климатични модели не са надхвърлени, т.е., планетата все още не е навлязла в нова фаза на безконтролна климатична промяна.
Но учените са разтревожени и при констатираното развитие. Преди решаващата среща на върха за климата COP28, „наистина трябва да стимулираме постепенното премахване на изкопаемите горива“, обясняват от Центъра за международно екологично право. „Не е нужно изменението на климата да е по-лошо, отколкото очаквахме, за да ни принуди на спешни мерки – фактите са такива, каквито са – и това е достатъчно лошо” .
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
