
Колко струваха на хората климатичните бедствия на 2023 година
- Актуално
- Текст:

Логично, икономическото въздействие на природните стихии натоварва повече държавите с по-неустойчив сграден фонд и по-малко средства за превенция и възстановяване. Често това са райони, в които голрям процент от населението е заето в селското стопанство, отбелязва Еuronews.
Според изследването, къде ще удари дадено климатично бедствие е „глобална лотария с пощенски код в бедните страни“. Christian Aid призовава световните лидери да се ангажират повече с финансиране на инициативи, ограничаващи климатичните промени и да инвестират приоритетно в системи за ранно предупреждение и превантивни мерки.
Освен че убиха и разселиха милиони хора по света, климатичните бедствия през отиващата си година имат и финансово изражение, конкретизирано в доклада на Christian Aid като финансова тежест на глава от населението в засегнатите страни.
Така най-висока цена са платили Хаваите, където горските пожари натовариха всеки жител със средно над $ 4 100 – далеч повече от „второто място” - бурите в Гуам през май, които костват почти $ 1 500 на глава от населението.
Опустошителният циклон, връхлетял през март малката островна държава Вануату нанесе разрушения на стойност $ 947 за всеки местен жител.
Бурята през февруари в Нова Зеландия доведе до извънредно положение в страната, а финансовото ѝ изражение е $ 468 на глава от населението, плюс щети на стойност $ 371 на човек от наводнението пред януари. Дъждовете и прелелите реки струваха на Италия по $ 164 на човек, на Либия - по $105, а на Перу - по $ 66. Докладът на Christian Aid оценява и щетите от сушата в Испания, определяйки ги на $ 50 за всеки испанец.
Дори само от тези няколко примера става ясно, че ако щетите в развитите страни са поносими за жителите им, то в по-бедните държави се измерват със суми, немислими за местните хора.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
