
Пластмасови отпадъци се превръщат в гориво за самолети
- Технологии
- Текст:

Пластмасовите отпадъци започнаха да се използват като гориво за самолети, съобщава интернет порталът ferra.ru. Технологията, която прави това възможно, е внедрена от учени от Държавния университет във Вашингтон. Интересното е, че процесът на рециклиране на пластмасови отпадъци и превръщането им в гориво за реактивни двигатели отнема само 60 минути.
Новата научна разработка позволява в рамките на час да се рециклира полиетилентерефталат (ПЕТ) в гориво за реактивни двигатели и смазочни материали. Методът не само опростява процеса на преработване на пластмаса, но и позволява да се спестяват финансови средства. Новата технология включва използването на катализатора рутений и разтворител.
Един от авторите на разработката - Хунфей Лин, отбелязва, че по време на рециклирането на пластмасата с новата технология специалистите могат самостоятелно да регулират температурата, времето за преработване, както и количеството на катализатора.
„Процесът е много гъвкав. Компаниите ще могат да го настройват в зависимост от своите задачи и от компонента, който искат да получат в крайна сметка", споделя Лин.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Тръмп се похвали с „най-успешните първи 100 дни” в историята на САЩ

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война
