
Дразнят ли ви новите капачки, закачени за бутилките?
- Актуално
- Текст:

Първи го приеха производителите на Coca-Cola за Европа. Според тях, „тази малка промяна има потенциала да окаже голямо въздействие”, тъй като гарантира, че и капачката ще се рециклира заедно с бутилката.
Новият дизайн действително предизвика възмущение у европейските потребители – някои дори твърдят, че след като не могат да махнат капачката, вече не изпитват същото удоволствие, отваряйки си бутилка студена напитка в летните жеги. Социалните медии кипят от подигравки и оплаквания, че капачките ни пречат да пием, удрят ни по носа и пр. и пр.
Тогава защо беше предприета промяната? Оказва се, че скачената капачка е част от по-голям план за справяне с пластмасовите отпадъци в Европа. Директивата е обявена още през 2018 г., с цел да се намалят пластмасовите отпадъци от предмети за еднократна употреба – а според европейската администрация, капачките са един от най-често изхвърляните пластмасови продукти сред природата и по плажовете.
Огромната част от тях остават нерециклиани и завършват в моретата. Същевременно производството на пластмаса изхвърля в атмосферата над 850 милиона тона вредни газове годишно. Така че новите капачки са само една от поредицата мерки, които ЕС ще предприеме както по отношение на производствените обеми, така и срещу пластмасовото замърсяване.
Скоро ще изчезнат и опаковките за пресни плодове и зеленчуци, опаковките за тоалетни принадлежности в хотелите и за прибори в заведения за хранене, реши европейската администрация през март, въпреки трудната битка с „пластмасовите” лобисти и съпротивата им срещу Европейската зелена сделка.
Разбира се, държавите-членки на ЕС са в правото си сами да определят дизайна на новите капачки, стига това да улесни изхвърлянето им заедно с бутилките и от там – рециклирането им. Въвежда ги дори Обединеното кралство, макар че няма тези задължения след Brexit.
Европейската администрация вероятно не е запозната с българската иницатива „Капачки за бъдеще”, с която подпомагаме детското здравеопазване у нас, като същевременно намаляваме пластмасовото замърсяване и осигуряваме ценна суровина за производсвото на рециклирана пластмаса. Така че европейското решение няма да ни спре да късаме капачките, както и да са прикрепени – защото „Капачки за бъдеще” са кажи речи единствената кауза, която ни обедини в последните години.
Между другото, подобна инициатива, наречена „Капачки за солидарност”, процъфтява и в Лансароте, един от Канарските острови. Там със средствата, получени от предаването на пластмасови капачки, се подпомагат хората с увреждания.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
