
Започва производството на дрехи, които не трябва да се изхвърлят
- Smart Life
- Текст:

Повечето текстилни отпадъци се изгарят, изхвърлят се на сметища или се изнасят – 46% в Африка, 41% в Азия и 13% в други места. В момента в ЕС за повторна употреба се събират 22% от текстилните отпадъци, а едва 1% се рециклират. Същевременно, текстилната промишленост е сред най-големите замърсители на континента, след производството на храни, битовите отпадъци и транспорта.
Затова Европейската комисия ще насърчи рециклирането, стимулирайки производства като на италианския завод Aquafil в Словения. Там стари риболовни мрежи и килими се рециклират в прежда, наречена ECONYL, найлонови влакна, които могат да се рециклират безкрайно много пъти.
Химическият процес на рециклиране превръща отпадъците от изкуствени материи обратно в суров капролактам – вещество, което обикновено се прави от суров нефт, изтегля се на влакна и се преде на фина прежда. „Някои от преждите ECONYL се използват за килими, но също и за дрехи, например спортно облекло, бански костюми, бельо, анораци и раници”, казва Тина Маврич, PR на Aquafil Словения.
Директорът на Aquafil Джулио Бонаци обича да разказва за „пътуването на компанията от боклука към съкровището”. Според него, дизайнът на дрехите е от голямо значение за рециклирането им, което обработва чистия текстил, след отделянето на различните слоеве плат, шевове, етикети, ципове, метални компоненти и пр. За него голямата крачка е продуктите да се проектират така, че подготовката им за рециклирне да не изисква много труд.
По отвошение на модата, Европейската комисия планира и друга мярка – т. нар. Схема за разширена отговорност на производителя (EPR), която ще го задължи да плаща всички разходи по целия жизнен цикъл на продукцията му, включително събиране, транспорт и изхвърляне на употребените артикули, както и мерките против замърсяването.

Матео Уорд, главен изпълнителен директор и съосновател на WRÅD, студио за устойчив дизайн в Милано, възлага големи надежди на схемата за разширена отговорност на производителя: „Това е фундаментална промяна, защото ще даде стимул за марките да създават по-трайни продукти, подходящи и за рециклиране”, казва дизайнерът.
Преди да създаде студиото си, Уорд е работил за масова американска марка, но е напуснал света на бързата мода, след като през 2013 г.текстилна фабрика в Бангладеш рухна, убивайки 1134 души. „За мен това беше моментът, когато се погледнах в огледалото се запитах какво правя. Не съм искал чрез работата си да бъда съучастник в убийството на хиляди хора, но в действителност бях станал съучастник, защото никога не съм се питал от какви фабрики идват всичките дънки, тениски и суичъри на пазара”, мотивира избора си Уорд.
WRÅD работи с училища, за да подчертае социалните и екологични проблеми на бързата мода и се консултира с марки като Candiani Denim, италианска компания, която произвежда биоразградим деним.
Всяка седмица в Акра, Гана, се изсипват 15 милиона броя употребявани дрехи от Европа и в бедните квартали децата вече играят върху отпадъчен текстил, без дори да виждат почва под краката си, тревожи се Матео Уорд. Той казва, че технологията за рециклиране и устойчивите тъкани нисъмнено ще играят роля в бъдещето на модата, но и потребителите ще трябва да променят навиците си, ако не искат да задушим света в парцали.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
