
Франция въвежда задължително компостиране
- Актуално
- Текст:

С подкрепата на правителствения „Зелен фонд”, общините трябва да предоставят на жителите специални домашни контейнери за разделно събиране и компостиране на остатъци от храна и градинарство. Ще се организират и общински пунктове за приемане на органични отпадъци, които ще се използват за производството на биогаз или компост, предназначен да замени химическите торове, включително в личните градини на жителите.
Органичните отпадъци от храните и градинарството представляват почти една трета от битовите отпадъци във Франция, или около 82 кг годишно на глава от населението. Според Европейската комисия, хранителните отпадъци са източник на около 16% от парниковите емисии от хранителната система на ЕС, като през 2018 г. са били събрани само 34% от тях , а 40 милиона тона са били изхвърлени, казват от неправителствената организация Zero Waste Europe.
Съгласно Рамковата директива на ЕС за отпадъците, тази година събирането на биологични отпадъци се насърчава, но не е задължително. Въпреки това, много европейски страни са въвели практиката на общинско ниво.
В Милано, Италия, програма за събиране на битовите хранителни отпадъци действа от 2014 г., като домакинствана получават специални кошчета и торбички за компостиране. Австрия, Белгия и Нидерландия също работят по подобни схеми, провокирани от данъчни облекчения и забрани да се горят органичните отпадъци. Миналата година в Обединеното кралство стартира доброволно разделно събиране на хранителни отпадъци в Англия и при по-стриктен контрол в Уелс.
Като цяло, призивът към европейските домакинства е да сведат до минимум хранителните отпадъци, като внимателно планират храненето си и покупките на хранителни продукти. Популяризира се и практиката да се замразява или консервира неконсумираната храна, а за компостиране да се пренасочват неоползотворени хранителни остатъци от плодове, зеленчуци, тестени и млечнви храни, черупки от яйца, храна за домашни любимци, сурово или сготвено месо и риба, кости, плесенясала храна, както и утайки от чай и кафе. Течности и опаковки от храни не трябва да се изхвърлят в контейнерите за хранителни отпадъци.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
