
Ще се справи ли Германия с бюджетната криза?
- Акценти
- Текст:

Вместо това, Хабек обсъжда с коалиционните партньори в Берлин спешно споразумение за бюджет 2024, след като преди три седмици конституционният съд на Германия обяви, че предложените от правителството бюджетни параметри не се вписват в германския закон за поемане на нов дълг, пише ВВС.
Кризата не е толкова дългова, колкото анти-дългова, казват експерти. Германският закон за държавния дълг, въведен от Ангела Меркел през 2009 г. и известен като „спирачка на дълга”, ограничава размера на новите заеми, които правителството може да взема и предвижда бюджетен дефицитг до 0.35% от икономическото производство. Законът допуска извънредни ситуации като ковид-пандемията, или в случая за 2023 г. – енергийната криза.
Позовавайки се на тази „спирачка”, консервативнвата опозиция изпрати бюджет 2024 в Конституционния съд, което доведе до блокирането на бюджета, а канцлерът Олаф Шолц така и не изясни бюджетните идеи на правителството си с неясните уверения от типа „Повярвайте ни, имаме план”.
Днес е последното редовно заседание на германския кабинет за тази година и министрите трябва да се споразумеят как да балансират бюджет 2024, в съответствие с "дълговата спирачка" и да го внесат на последните парламентарни сесии преди Коледа. .
В последните няколко дни трите коалиционни партии проведоха дискретни нощни срещи, борейки се за споразумение и само по светещите прозорци на министерствата късно през нощта можеше да се гадае кой преговаря. Решенията не са много - повишаване на данъците, съкращаване на разходите или повече дългове – три опции, по които вижданията на трите коалиционни партии се разминават.
Либералната FDP, която управлява финансовото министерство, е против по-високите данъци и поддържа запазването на „дълговата спирачка“. Лявоцентристката SPD на канцлера Шолц държи на обещаното увеличение за социални разходи, а Зелените са решени да осигурят достатъчно инвестиции в прехода на Германия към възобновяеми енергийни източници. От своя страна, консервативната опозиция не е в настроение за компромиси.
Възможно е Робърт Хабек да се опита да заобиколи „дълговата спирачка”, аргументирайки се с извънредната необходимост от финансиране на ключова бъдеща инфраструктура. Все пак трите коалиционни партии все още могат да намерят начин да финансират важните за всяка от тях проекти, но с по-малко пари – трудно решение за коалиция дори в добри времена, а сега не са такива, припомня ВВС.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
