
Държавата да контролира нелегалния внос на компоненти за енергийната индустрия
- Материали
- Текст:

Държавата трябва да контролира вноса на компоненти за енергийната индустрия. Това призовават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), в която члeнуват 90 български и международни компании с общ годишен оборот около 1 млрд. лв.
Нерегламентираният внос на компоненти е проблем за чуждестранните инвеститори, за малкия и среден бизнес, за крайния потребител, за българската държава, която получава по-малко приходи в хазната. Представители на БАСЕЛ са информирали за проблема контролиращите органи, но в резултат са получили линк към ЕС регламент от 11 страници.
Според д-р инж. Димитър Белелиев, Председател на БАСЕЛ, контрабандният внос в енергийната индустрия е предимно от Турция, Корея и Китай. Той засяга продукти, които са внесени у нас по неправилен начин, с фалшиви документи, или пък официално, но не отговарят на стандартите за енергийна ефективност и безопасност за здравето. Практика е в декларациите да се обявяват по-високи от реалните стойности. Разминаването между декларираните и реалните показатели на един трансформатор например се разбира чак след като той се даде за скрап.
Най-често нелегалният внос включва кабели, които се използват масово в строителството, предпазители, трансформатори. Нелегално внесените от Турция кабели съдържат повече желязо, отколкото мед. Това води до големи загуби и нарастване на сметките за ток на крайния потребител.
„В съседна Гърция“, коментира д-р инж. Белелиев, „не може да внесеш нито един продукт в енергийния бранш преди контролиращите органи да направят всички възможни тестове“. Така държавата в южната ни съседка е решила проблема с нелегалния внос от Китай и Турция.
Електроиндустрията за трета поредна година е с най-голям принос в износа на България. Според данни на Евростат към края на август 2023 г. генерираният от електроиндустрията експорт е 17,4%, на фона на общия спад на износа на България от -7,6%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
