
САЩ освобождават от мита смартфони и друга електроника
- Актуално
- Текст:

Безмитният режим включва още лаптопи, твърди дискове, чипове с памет, компютърни процесори и машини за производство на полупроводници, с които САЩ се снабдяват предимно чрез внос, съобщи Bloomberg, позовавайки се на Агенцията за митнически и граничен контрол на САЩ.
Според CNBC безмитно ще се внасят и слънчеви клетки, дисплеи за телевизори с плосък панел, флашки и карти памет. Най-голям печеливш от внезапния безмитен режим е Китай, за чиито стоки Белият дом до вчера предвиждаше 145% мито.
Bloomberg отбелязва, че това разхлабване на митническия режим ще предотврати „шокиращите увеличения на цените“ за американските потребители и ще облекчи производители на електроника като Apple, Samsung и Taiwan Semiconductor Manufacturing.
Според пазарни експерти, при условията на отменените вече мита, цените на iPhone и друга електроника в САЩ биха се повишили три пъти. Вдигането на митата премахва и "огромния черен облак, надвиснал над технологичния сектор и натиска, пред който са изправени големите технологии в САЩ", казва експерт пред Associated Press.
Според Counterpoint Research, САЩ са основен пазар за iPhone, като миналата година на Apple се падат повече от половината продажби на смартфони, 80% от които са произведени в Китай, а останалите 20% в Индия.
През последните години гиганти в електрониката като Samsung, и Apple се опитват да разнообразят спектъра на производствените си мощности, за да избегнат прекомерната зависимост от Китай. Индия и Виетнам се очертаха като най-добра алтернатива за допълнителни производствени центрове.
Освобождаването на електронните устройства от мита е първото значително изключение от митническите тарифи на Вашингтон и втора крачка към смекчаване на митническия режим, а именно 90-дневната пауза за 60 страни (без Китай), изправени пред мита до 50%, които Тръмп замени с базовата митническа ставка от 10%.
Освобождаването на електрониката от митата обаче може да е временна стъпка, която се прави, за да се избегне "двойното данъчно облагане", обяснява Bloomberg, тъй като редица стоки може да се обмитят както съобразно националната митническа тарифа на дадена страна, така и според допълнителната секторна ставка за електроника (25%).
Очаква се по-късно да бъде въведена отделна по-ниска тарифа за още някои артикули, по-специално полупроводниците, за които Тръмп обеща „специален данък”, но все още не го е въвел.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
