
Пекин се цели „в задния двор на САЩ”, предлагайки на Аржентина въоръжение
- Акценти
- Текст:

Въпросът сега е дали Буенос Айрес ще купи употребявани датски F-16 A/B Fighting Falcons или новият китайски изтребител JF-17 Thunder Block Three. Аржентинските военновъздушни сили разглеждаха и лекия индийски Tejas (LCA), който обаче е отпаднал от състезанието, пише Breaking Defence, позовавайки се на аржентинския La Nacion. Един от мотивите на Буенос Айрес да се въоръжи с F-16 е, че Чили вече обнови военновъздушния си флот с фалконите.
Запознати твърдят, че Вашингтон оказва натиск върху Буенос Айрес да избере F-16, за да попречи на Китай да разшири влианието си в Латинска Америка. През август генерал Лора Ричардсън от Южното командване на САЩ предупреди, че макар в Южна Америка все още да няма китайски военни бази, китайските инвестиции в ключова местна инфраструктура са ясен знак, че „един ден ще има”.
В края на юли стана ясно, че Дания може да прехвърли на Аржентина свои самолети F-16, на прогнозна стойност $ 338 милиона. Но както посочва La Nacion, всяка покупка на оръжие предполага политически ангажимент както към страната-продавач, така и към онези, „на които сме обърнали гръб”.
Основен конкурент на F-16 е китайският JF-17 - „евтин лек изтребител за страни, които нямат дълбоки джобове“, според бивш анализатор на НАТО. JF-17 е проектиран в Chengdu Aircraft Corporation (CAC) в провинция Съчуан, а се строи в Пакистанския аеронавигационен комплекс (PAC), използвайки руски двигател NPO Klimov Isotov RD-93MA и друга чуждестранна бордова техника.

Китай твърди, че последната версия е много по-различна и предлага на Аржентина 15 до 20 изтребителя JF-17, като първите ще бъдат произведени в Пакистан, а за следващите ще се преговаря за съвместно производство с Аржентина. Примамливото предложение отведе през май 2022 г. аржентинска делегация в CAC и в самолетния завод № 132 в Чънду, който сглоби първите JF-17.
Според специалисти от авиоиндустрията, самолетът не е реална заплаха за САЩ, но със съпътстващата инфраструктура и обучение, Китай ще си проправи път в територия, смятана за „задния двор” на Белия дом. След това е лесна стъпка на Аржентина да се предложат и изтребители J-10 - продукт на CAC, също с руски двигател, с обсег над 1900 км и по-голям капацитет на полезен товар. Доклад обаче посочва, че при опит за модернизация на националните радарни системи, китайският софтуер е бил дисквалифициран заради недостатъци в качеството.
Друго съмнително предимство, предлагано от Китай на Аржентина, е разсрочено плащане – дългов капан, в който вече попаднаха множество африкански държави. Междувременно Норвегия ще достави на Аржентина четири употребявани американски самолета P-3. От друга страна, латиноамериканската държава ясно намекна, че ще разчита на Вашингтон за разрешаване на проблемите с дълга ѝ към Международния валутен фонд.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
