
Wall Street Journal: Русия използва Бразилия като инкубатор за шпиони
- Актуално
- Текст:

През юни 2022 г. властите в Нидерландия задържаха офицер от руското разузнаване, снабден с фалшиви бразилски документи на името на Виктор Мюлер Ферейра. Прикритието му е подготвяно дълго: Ферейра се заселва в Бразилия през 2010 г. и скоро започва да се представя за местен жител. След това няколко години живее в Ирландия и САЩ, с бразилските си документи, след което се записва на стаж в Международния наказателен съд в Хага, където се опитва да проучи как се разследват военни престъпления в Сирия и Украйна.
В Нидерландия "Ферейра", с истинско име Сергей Черкасов, е задържан и депортиран в Бразилия, където е осъден на 15 години затвор за фалшифициране на документи. Русия отрича Черкасов да е шпионин, но изфабрикува срещу него наказателно дело за контрабанда на хероин, с цел да настоява за екстрадирането му – засега без успех.
Wall Street Journal (WSJ) съобщава и за друг руски шпионин, представящ се за бразилски гражданин, който е задържан в Норвегия през октомври 2022 г. Живял е в скандинавската държава с бразилски документи, под името Хосе Асис Джиамария, но според норвежката полиция името му е Михаил Микушин. Като бразилец е следвал в Канада, където работи известно време, включвайки се дори в създаването на нова партия. В Норвегия Джиамария-Микушин се е подвизавал като учен в академичните среди на северния град Тромсьо, норвежката „врата” към Арктика. Успял е да се включи и в уъркшоп на ЕС във Вилнюс, Литва, с предмет реакция при хибридни заплахи, включително саботаж на „Северен поток”.
Източниците на WSJ посочват и трети руски шпионин, живял в Рио де Жанейро, представяйки се за бразилец на име Герхард Даниел Кампос. Гръцкото разузнаване го идентифицира като офицер от руското разузнаване на име Шмирев. Той все още не е арестуван.
Тези и други случаи накараха бразилските власти да започнат разследване, с подозрението, че в Бразилия живеят и „работят” много повече руски агенти, включително контингент „за износ” – офицери от руското разузнаване, които се снабдяват с бразилски документи и се представят за бразилци в шпионската си дейност си по света.
Миналата година в Хавай беше разкрито семейство дълбоко законспирирани руски шпиони. Наскоро се потвърдиха и съобщенията, че Русия е възобновила дейността на съветската наблюдателна база „Лурдес” в Куба. Персоналът ѝ са основно офицери от разузнаването, специалисти по ракетно инженерство, изчислителна техника и математика. Базата беше затворена официално през 2001 г., но за съживяването на дейността ѝ се говори от 2014 г., когато руският президент Владимир Путин посети острова и отписа 90% от „руския” дълг на Куба в размер на $ 35 милиарда.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
