
Африканските страни отказват да търгуват с Русия в рубли
- Актуално
- Текст:

Преди войната в Украйна 98,2% от всички разплащания на африканските страни към Русия се извършваха в долари и евро, но след въвеждането на санкциите срещу Москва, тази търговия се ориентира към разплащания в рубли. През този февруари рубловите транзакции обхванаха 82,4% в руския търговски обмен с Африка, но от тогава насам този индекс пада, достигайки през юли едва 12,7% дял от разплащанията.
Африка започна да се отказва от рублата заради падането на руската валута до най-ниското ѝ ниво след началото на войната в Украйна. В края на юли $ 1 се обменяше за над 90 рубли, а през август за над 101 рубли.
Цената на стоките в търговските договори с африканските страни обаче продължава да се определя в долари, а основният критерий при избора на валута за разплащане е изгодността на транзакцията с рубли за момента. Така според финансови анализатори в областта на международната търговия, африканските страни са преценили, че за тях е най-удобно да плащат в юани.
Основните търговски партньори на Русия в Африка са Египет и Алжир, където Москва доставя храни и оръжия. Руската федрация търси и други търговски партньори в Африка, предвид например изявлението на Norilsk Nickel от края на 2022 г., че разглежда пристанището Танжер в Мароко като нов център за доставка на цветни метали.
Анализаторите обаче отбелязват, че предвижданията в тази посока са трудни, заради поверителността на търговските взаимоотношения. Някои виждат причината за отдръпването от руската валута и във факта, че Русия излезе от зърнената сделка, нарушавайки директно продоволствената сигурност на африканските страни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
