ЕС скложи край на безмитния селскостопански внос от Украйна

ЕС скложи край на безмитния селскостопански внос от Украйна

Новата търговска спогодба замества досегашното над тригодишно споразумение за безмитен внос на украинска селскостопанска продукция в ЕС

Коригирани са разпоредбите на Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия, която е в сила от 2017 г. ЕС трябваше от една страна да подкрепи украинската търговия, но от друга - да преодолее трудностите на европейските фермери заради вноса на по-евтини селскостопански продукти от Украйна, се казва в изявление на Европейската комисия. 

Според еврокомисаря по търговията Марош Шефчович, новото споразумение е балансирано, справедливо и реалистично - най-доброто решение при трудни геополитически обстоятелства“.

Според новото споразумени всяка страна може самостоятелно да ограничи вноса, ако вреди на нейния селскостопански пазар, отбелязва Politico. Въпреки че Украйна няма да си върне безмитния достъп до пазара на ЕС, който действаше от 2022 г., квотите за много продукти ще бъдат по-високи. от тези, определени в Зоната за свободна търговия. 

Напъно либарелизиран е режима на търговията с млечни продукти, гъби и гроздов сок. В същото време се налагат ограничения за чувствителни продукти като захар, птици, яйца, пшеница, царевица и мед – при тях квотите за внос в ЕС ще бъдат малко по-високи от досегашните в Зоната, но не и неограничени, както при временните безмитни условия.

От своя страна, Украйна ще увеличи значително квотите за европейски внос на свинско месо, птици и захар и ще намали или премахне митата за други селскостопански стоки. Според Европейската комисия, европейските фермери ще имат по-широки възможности за износ, особено за страните, граничещи с Украйна.

Освен това Украйна се ангажира до 2028 г. да приведе своите селскостопански стандарти в съответствие с европейските, като част от подготовката ѝ за присъединяване към ЕС. Основно става дума за употребата на пестициди и хуманното животновъдство.

Преустановеният безмитен селскостопански внос от Украйна предизвика фермерски протести и принуди ЕС и някои страни да ограничат украинските доставки. Като цяло обаче благоприятният режим за внос на селскостопански продукти от Украйна остана в сила до началото на юни тази година.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: