
Японският премиер и трима негови министри хапнаха пред камера сурова риба от Фукушима
- Актуално
- Текст:

Министър-председателят Фумио Кишида и тримата министри хапнаха сашими от писия, октопод и лаврак, уловени край бреговете на Фукушима след изпускането на водите, с гарнитура от зеленчуци и ориз, отгледани в префектурата, каза пред репортери министърът на икономиката и промишлеността Ясутоши Нишимура, също участник в обяда. Той посети в понеделник верига супермаркети във Фукушима, за да опита местната риба.
"Беше много вкусно", коментира вчерашния обяд премиерът Кишида и днес отиде на рибния пазар Тойосу в Токио, за да рекламира рибата от Фукушима.
Изпускането на пречистените отпадъчни води в океана, което вероятно ще продължи десетилетия, е силно критикувано от местни риболовни групи. Рибарите все още не са възстановили бизнеса си от атомната авария преди 12 години и се опасяват, че съвсем ще загубят репутацията си на вътрешния и международния пазар.
На изпускането се противопоставят и риболовните индустрии на съседни страни. Китай забрани целия внос на японски морски дарове, а многохилядни митинги в Южна Корея през уикенда осъдиха изпускането на водите. Според взетите проби обаче, радиационният фон на морска вода и рибата след изпускането е далеч под границите за безопасност.
Според агенция Yonhap, бюфетът на президентската канцелария в Южна Корея също е сервирал риба тази седмица, включително на президента Юн Сук Йол. След изпускането на водите от Фукушима търсенето на риба в страната намаля.
Министерството на външните работи на Япония издаде в неделя предупреждение за пътуващите японци през Китай, да бъдат внимателни, заради протестиращи, които са атакували с камъни японското посолство в Пекин, както и японските консулства и училища в Китай. Японската обществена телевизия NHK съобщи, че към правителствените служби във Фукушима са били отправени хиляди телефонни обаждания от Китай с яростни ругатни и обиди.
Пречистените радиоактивни отпадъчни води във Фукушима са общо 1.34 милиона тона и се съхраняват в около 1000 резервоара. Правителството на Япония и Tokyo Electric Power Company Holdings казват, че резервоарите трябва да бъдат освободени и да се премахнат, за да може на мястото им да се изградят пречиствателни съоръжения и да започне извеждането на централата от експлоатация – процес, който може да продължи с десетилетия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
