
Швейцарски лозари експериментират в напояването
- Земеделие
- Текст:

Около селото има 27 винарски изби, но през лятото водата, която се спуска от планинските ледници, става все по-оскъдна и Салгеш често трябва да разчита на вода от съседните общини, за да напоява своите над 200 хектара лозя. Ситуацията е неустойчива. „Имало е суша и преди, но водата беше достатъчно и не трябваше да се тревожим как да я разпределим. Сега трябва да се организираме по-ефективно“, казват от управлението на водите в общината.
И го правят. Идеята на иновативния проект Lienne-Raspille е тотално обновяване на близкия високопланински язовир, разположен на 1780 м надморска височина, който е в експлоатация от 1957 г. Първият етап е изграждането на подземна тръбопроводна мрежа, която ще отвежда в язовира водата, събрана от топенето на снега през пролетта. Вторият етап предвижда изграждане на тръбопроводи до нивите.
Проектът в Салгеш на стойност около $ 70 милиона започна миналото лято. Финансирането е осигурено от осем съседни общини, с финансовата подкрепа на федералните власти и парична награда, предоставена от доставчика на електроенергия Alpiq. Строителните работи в момента обаче са блокирани, заради възражение на Световния фонд за дивата природа (WWF), които искат гаранции, че водата ще се използва пестеливо.
В Салгеш обаче не се притесняват, тъй като вече работят по оптимизиране на водното потребление. Всяко трето лозе в селото разполага със система за капково напояване, която пести около 20% от необходимата вода, а дори и повече, ако е напълно автоматизирана, т.е., ако е снабдена със сензори, които отчитат влажността на почвата в реално време и регулират автоматично подаването на водата, свеждайки изпаряването до минимум. Същевременно, развитието на лозите и листната им маса се наблюдава с дронове.
Недостатъкът на капковите напоителни системи е цената им - около CHF 4000 за лозе от два декара, но в един от тестовите участъци се изпробва и още по-иновативна технология: преди да потече по капковата система към лозите, водата се излага на нискочестотни електромагнитни вълни в специален метален цилиндър, разработен от местната компания Aqua4D.
Процесът променя някои от физическите свойства на водата, подобрявайки проникването ѝ в почвата. Ранните резултати са обещаващи, казват лозарите. Парцелът, оборудван с технологията на Aqua4D, получи с 20% по-малко вода, но реколтата му отговаря по качество и количество на лозята, напоявани по традиционния начин.
Дали и виното ще е също толкова добро, ще се види през втората година на проекта. Ако положителните резултати продължат, всяко лозе в общината и кантона може да бъде оборудвано с автоматизирано капково напояване и технология Aqua4D, спестявайки над 40% от водата за напояване.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
