
На един от спътниците на Юпитер откриха вода
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Екип от изследователи, ръководен от д-р Валери Лене от Парижката обсерватория, обяви за своето откритие: на една от луните на Сатурн е открит океан от вода в течно състояние под дълбокия лед.
За това съобщава Reuters.
Този спътник е Мимас, който най-вероятно е и прототипът на "Звездата на смъртта" във филмовата епопея "Междузвездни войни". По-рано се смяташе, че на Мимас не може да има никакви признаци на живот, но в светлината на последното откритие подобни представи могат да бъдат кардинално преразгледани и това говори за потенциалното наличие на живот на още едно място в нашата Слънчева система.
Повърхността на най-близкия до Сатурн и най-малък спътник буквално е осеяна с кратери. А близостта му до планетата и малкият радиус - по-малко от 198 км, създават мощна зависимост от приливните сили на Сатурн и влияят върху формата, така че Мимас не е сфера, а овоид. Това потвърдиха данните от космическата сонда "Касини" на NSSA, която изучава Сатурн и неговите луни в продължение на повече от десетилетие.
Бяха разкрити възможността за въртене и "неправилността" на орбитата, поради което се появиха хипотези за наличието на течно ядро или океан в структурата на спътника. Детайлизирането на последните данни от "Касини" отново потвърди наличието именно на подповърхностен океан с течна вода, който се намира под дебелината на леда на 20-30 км. Предполага се, че океанът се е образувал преди няколко милиона години, вероятно между 5 и 15 милиона години.
"На пръв поглед това е най-малко вероятното място в Слънчевата система за търсене на течна вода. Спътникът изглежда стар и неактивен — с огромен брой кратери. В момента нищо не издава съществуването на океана", заяви Лене, водещ автор на изследването.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
