
Забраниха на компания на Мъск да тества мозъчни импланти върху хора
- Грижа
- Текст:

Новинарската агенция припомня честите изявления на Илон Мъск, че планира тестове на мозъчни импланти за лечение на парализа и слепота, а в последствие и на затлъстяване, аутизъм, депресия, шизофрения, плюс „бонуси” като автономно сърфиране в мрежата и телепатия. В крайна сметка, казва Мъск, такива чипове ще превърнат хората в киборги, способни да спечелят съперничеството с изкуствения интелект.
Но засега Neuralink все още очаква одобрение за далеч по-скромна първоначалната цел - създаване на механизъм, чрез който парализирани пациенти да могат да комуникират чрез компютър, командвайки го с мисълта си.
FDA обаче смята, че рисковете са твърде големи, казват пред Reuters настоящи и бивши служители на Neuralink. Регулаторът е обосновал отказа си с десетки нерешени проблеми на имплантите, за да бъдат тествани върху хора -например, литиевата батерия на устройството, малките проводници, които могат да мигрират към други части на мозъка или поставянето и премахването на чипа, без да се увреди мозъчната тъкан.
Neuralink, оценена на стойност над $ 1 милиард, все още не е решила тези задачи, но въпреки това Мъск обеща през ноември, че през пролетта на 2023 г. ще получи от FDA одобрение за тестова с хора. През април 2021 г. компанията показа маймуна с чип, имплантиран в моторния кортекс на двете мозъчни полукълба. Животното движеше курсора на монитора на компютър със силата на мисълта и играеше по този начин виртуален пинг-понг.
През 2022 г. Reuters съобщи, че правителството на САЩ разследва Neuralink заради тестовете с животни, тъй като според служители на компанията, прибързаните експерименти са довели до "изключителни страдания" и смъртта на над 1500 маймуни, прасета и овце.

Проблемите на Neuralink до голяма степен произтичат от поставянето на твърде амбициозни цели и срокове за постигането им, смятат източниците на Reuters, изразявайки царящото в компанията мнение, че регулаторните органи са пречка пред иновациите.
Този лидерски стил на Мъск може „да върви” в Tesla, но определено е уязвим при разработването на медицинско устройство. „Той не може да оцени, че това не е кола. Това е човешкият мозък. Това не е играчка”, коментират служители, пожелали анонимност.
Те казват, че работната среда в Neuralink е взискателна и амбициозна, но същевременно свободна и неорганизирана по отношение на работните екипи, съставени предимно от млади хора, включително току-що завършили. Стратегията спестява пари и е в съответствие с виждането на Мъск, че по-младите специалисти често предлагат по-добри иновации от по-възрастните.
През последните три години FDA е одобрила от първо искане две трети от всички заявления за изпитания на различни устройства върху хора, в това число мозъчния имплант за лечение на парализа, разработен от Synchron, най-успешният конкурент на Neuralink, сочат официалните данни на ведомството.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
