
Отиде си „човекът със златната ръка”, спасил над 2.4 милиона бебета
- Здравни
- Текст:

Редките му кръвни антитела позволяват разработването на Anti-D, лечението, защитило милиони новородени от резус болест (или хемолитична болест на плода и новороденото) – състояние, при което кръвта на бременната жена атакува червените кръвни клетки на нейното неродено бебе, причинявайки му потенциално мозъчно увреждане или смърт.
Това се случва, когато майката е с RhD-отрицателна кръв, докато бебето й наследява RhD-положителна кръв от бащата. Ако майката е била чувствителна към RhD-положителна кръв – често по време на предишна бременност – нейната имунна система може да произведе антитела, които приемат кръвта на бебето като чужда заплаха и я атакуват.
Джеймс Харисън започва да дарява кръв през 1954 г., когато е 18-годишен и продължава да го прави редовно до 2018 г., когато е на 81 години. Според Австралийския червен кръст Lifeblood, от кръвта му са изготвени повече от три милиона дози Anti-D.
„Надявам се, че някой ще счупи моя рекорд. Казват ми, че съм герой, но аз съм по-смирен. Правя нещо, което мога. Може би единственият ми талант е, че мога да бъда кръводарител”, казва Харисън при последното си кръводаряване. За изключителната му отдаденост към Lifeblood и програмата Anti-D, той е отличен с престижния Орден на Австралия.
Самият Харисън на 14 години е спасен при тежка операция, благодарение на кръводарители, припомня 7NEWS.com.au. Решен да се отплати, той се заклева да започне да дарява кръв, веднага щом отговаря на изискванията – и от 18-годишен остава верен на обещанието си.
Повече от десетилетие по-късно лекарите откриват, че кръвта му съдържа рядкото антитяло. Тогава Джеймс доброволно премина към даряване на плазма, надявайки се приносът му да спаси възможно най-много животи. „Джеймс протегна ръката си, за да помогне на бебета, които никога нямаше да познава и не очакваше нищо в замяна“, припомнят от Lifeblood.
Според няколко изследвания, не е ясно защо Харисън е развил тази рядка кръвна група, но учените допускат, че причината може да е свързана с кръвопреливането, което е получил на 14 години. В интервю за NPR през 2015 г. Харисън казва: „Все още не зная колко хора са дали кръв, за да спасят живота ми. Затова винаги съм очаквал с нетърпение да даря кръв“
Според данни на Австралийския червен кръст Lifeblood, по-малко от 200 души в Австралия даряват анти-D, но техният принос всяка година помага на около 45 000 майки и бебета.
В проект, наречен „Джеймс в стъкленица”, екип учени от Института за медицински изследвания WEHI в Мелбърн, в сътрудничество с Lifeblood, са използвали кръв и имунни клетки от Харисън и други донори, за да отгледат D-антитялото в лабораторни условия,.
Този пробив може един ден да помогне за предотвратяването на хемолитичната болест на плода и новороденото, спасявайки живота на милини бебетата не само в Австралия, но и по целия свят, смятат от Lifeblood.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
