
100-те дни на първата жена-премиер на Италия
- Акценти
- Текст:

Спокойна ли е вече Европа, 100 дни след съкрушителната изборна победа на крайнодясната евроскептичка, която имаше куража да се заяжда с ЕС? Euronews обобщава резултатите ѝ.
Изглежда, в Италия, ситуацията се развива добре за Мелони, чието управление вече одобряват 48% от италианците. Тя излъска и проевропейския си имидж, като за начало положи клетвата си с обещанието да поддържа подкрепата за Украйна. След това избра Брюксел за първия си маршрут в чужбина, за да се срещне с президента на ЕС Урсула фон дер Лайен. И най-сетне, Мелони представи балансиран и близък до европейската линия бюджет за 2023 г., с предвидени € 21 милиона данъчни облекчения за бизнеса, фискални стимули и по-ниска възраст за пенсиониране.
Някои анализатори обясняват реверанса ѝ към фон дер Лайен с острата нужда на Италия да получи своите € 190 милиарда възстановителни фондове. Други припомнят, че въпреки подкрепата за Украйна, Италия остава една от най-приятелски настроените към Русия западноевропейски страни, с присъствието на Силвио Берлускони и Матео Салвини в управляващата коалиция.
Малко след като встъпи в длъжност, Мелони разгневи Париж, като в духа на предизборните си обещания, не допусна на италианския бряг кораб с мигранти, спасени от френска НПО. Това припомни дългогодишната ѝ враждебност към Еманюел Макрон и неговата миграционна политика. В интервю през 2019 г. тя осъди „експлоататорските“ отношения на Франция с бившите ѝ колонии и заяви, че проблемите на Африка няма да се решат с „преместването на африканците в Европа”, а с „освобождаването на Африка от някои европейци“.
Въпреки че смекчи този остър език, последният указ на Мелони пряко ограничава животоспасяващите дейности на неправителствени организации в Средиземно море. Същевременно, тя изглежда уталожи дрязгите между Италия и Франция, дори се говори, че двете страни са на крачка от финализирането на доставка за Киев с френско-италианската ПВО система SAMP/T "Mamba".

Във вътрешен план обаче, един от основните популистки лозунги на Мелони остава само думи.. Тя не само не се справя с незаконната миграция, но според статистиката, през първите седмици на 2023 г. мигрантската вълна е отбелязяла 880% скок, спрямо същия период на 2022 г.
Мнозина се шегуват, че мотото ѝ – „времето за игра свърши”, е приело буквален смисъл, след като с един от първите си укази Мелони забрани нерегламентирани масови рейв-партита, предвиждайки за нарушителите солидни глоби и до шест години затвор – всичко, с аргументите за ред в страната и съответствие с европейското законодателство.
Тежък проблем пред Мелони е и 58-мото място на Италия в Световния индекс за свобода на печата за 2022 г. Започнала кариерата си като журналистка, като премиер тя не се поколеба да заплаши със съд и да съди свои бивши колеги - и съсловието се опасява, че една присъда срещу журналист би била „ужасен сигнал” за италианските медии.
Въпреки това, кабинетът на Мелони не тъне в медиен разкош. Изтъквайки несполуките ѝ, Андреа Мамоне, професор по история в Римския университет „Сапиенца”, казва пред Euronews: „Ето колко е сложно е да управляваш, когато тръгваш с популистка платформа“.
Но изглежда, че във вътрешен план, засега Мелони е уцелила „златната точка”, с благоприятни за италианците финансови решения и твърдост, както при силния ѝ удар срещу престъпността с ареста на най-търсения мафиотски бос в Италия.
Способността ѝ да балансира и консолидира явно жъне добри плодове и в Италия, и в чужбина. Но най-новата италианска история е пълна с премиери, които след щастливия стодневен „меден месец”, „паднаха от високо”, припомня Euronews, очаквайки бъдещето да покаже дали Джорджа Мелони ще претърпи същата съдба, или ще се докаже като способен и популярен политик.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
