
Най-голямата германска петролна и газова компания е сътрудничила с „Газпром”
- Икономика
- Текст:

„Газпром” е партньор на Wintershall Dea в съвместното предприятие „Ачимгаз”, което разработва нефтени и газови залежи в Западен Сибир и според журналистите, произвежда като страничен продукт газов кондензат, известен още като "бял петрол". Суровината се доставя в големи количества в рафинерията на „Газпром” в Омск, преработва се като съставка в реактивното гориво, което пък се изпраща на военните летища.
Разследващите са установили, че такива доставки са получили най-малко 9 руски въздушни бази с изтребители, използвани както срещу военни, така и срещу цивилни цели в Украйна, включително над Чернигов и Мариупол.
Wintershall Dea отрича обвиненията, че е помагала на Русия във войната. Компанията твърди, че не участва в преработката на газовия кондензат, но не може да гарантира, че продуктът, добиван с нейно участие, се използва само за граждански цели. Според Wintershall Dea, опасенията, че с него се произвежда гориво за бомбардировачи, са "пресилени и несъстоятелни".
От компанията припомниха, че осъждат руската инвазия в Украйна и са се отказали от инвестиции и нови проекти с Руската федерация. В същото време, Wintershall Dea не се изтегля от Русия. Компанията продължава участието си в „Ачимгаз” и разработването на Уренгойското нефтено и газово находище в Сибир, както и в още три проекта за разработване на Южноруското газово находище.
Освен това Wintershall Dea притежава 15,5% от Nord Stream AG, бездействащия за момента оператор на газопроводите „Северен поток”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
