
Бивш висш служител: Продадох акциите си от "Газпром" на загуба
- Акценти
- Текст:

Но миналогодишното решение на руския лидер да затвори кранчето за Европа, за да я откаже да подкрепя Украйна, се оказа катастрофа за „Газпром”. Монополистът почти напълно загуби газовия си пазар в ЕС, граден около 50 години, като делът му в европейския внос падна от 40% на не повече от 10%.
Безнадеждно замразен е проектът за изграждане на руски газов хъб в Турция. Завоят на изток, дори да се осъществи по план, няма да компенсира загубата на европейския пазар, като в идеалния случай (след огромно строителство, колосални средства и доста време), ще стигне до износ на около две трети от количествата, доставяни преди за Европа, при това, на много по-ниски цени.
По данни на Bloomberg, през 2022 г. „Газпром” е продавал на Европа синьото гориво за $ 984/1000 куб. м, при цена за Китай от $ 277/1000 куб. м, с тенденция до 2026 г. да падне до $243. Занапред „Газпром” ще получава по-малко пари и от ЕС, който не се огъна пред газовото изнудване на Путин и си осигури алтернативни доставки. За минималния си внос в Европа руското правителстгво планира цена от $ 502/1000 куб. м, с прогнозиран спад до $ 442 през 2026 г.
В същото време Китай не бърза с газопровода „Силата на Сибир - 2“. Руските лидери месеци наред тръбят, че проектът започва, но в началото на септември Владимир Путин употреби израза „възможността се обмвисля”. Така или иначе, подписани споразумения няма, а междувременно, Китай започва строителство на газопровод от Туркменистан.
„Газпром” се опитва да компенсира загубата на европейския пазар с вътрешния, където поддържа ниски цени и използва валутните си приходи за газификацията на все още незахранените региони – около една трета от населените места в Русия. Така или иначе, през първото полугодие на тази година производството на „Газпром” падна с 25% в сравнение с миналата година, а за две години - 2021 и 2022, делът му в глобалния износ на газ се срина с повече от 45%.
След година доставките за Европа може да намалеят още повече, прогнозира Financial Times, позовавайки се на запознати украински източници, според които износът на газ през Украйна вероятно ще приключи в края на 2024 г., когато изтече настоящият петгодишен договор.
„Сега Газпром доставя по-малко, а рентабилността и приходите са по-ниски. Е, всичко е наред, „Газпром“ е уверен, спокоен и се справя“, заяви преди дни Путин пред съвета на Федералния форум "Руска енергийна седмица". Но от газовите кладенци и терминали пристигат сигнали за негодувание и закъснения на заплатите.
Пред Bloomberg, друг бивш топ мениджър определи атмосферата в копманията като песимистична. Според него, дори Москва да подпише газово споразумение с Пекин, финансовите условия ще бъдат по-лоши от тези с Европа, а „Газпром” твърдо ще загуби монополната си позиция на глобалния газов пазар – резултат от забъркването му в политиката.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
