Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия Снимка: zamin.uz

Според източници на Reuters документът предвижда ценови таван за руския петрол от $ 47.6 за барел вместо сегашните $ 60 за барел

Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас определи поредния пакет санкции като „един от най-строгите до момента”. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го "приветства",  наречайки го ”удар в сърцето на руската военна машина” основно срещу руския банков, енергиен и военно-промишлен сектор. Част от мерките са:

  • Включване в черен списък на още 105 кораба от руския „сенчест флот“;
  • Ограничаване на достъпа на руски банки до финансиране;
  • Забрана на дейности, свързани с газопровода „Северен поток“;
  • Намаляване тавана на цената на петрола;
  • Изключване на 22 руски кредитни институции от системата SWIFT
  • Мерки срещу китайските банки, които помагат на Русия да избегне санкции;
  • Блокиране на износа на технологии, използвани в дронове;
  • Санкции срещу най-голямата петролна рафинерия на „Роснефт“ в Индия;
  • Санкции срещу организации и лица, „ангажирани с идеологическа обработка на украински деца“.

                                                                                                                                                                   Европейската комисия предложи 18-ия пакет санкции в началото на юни, но по-късно Унгария и Словакия го блокираха, Според двете страни предвидените мерки биха попречили на страните от ЕС да купуват евтин руски природен газ и евтин руски петрол, което би повишило цените на енергията в блока.

Вчера обаче словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че ще подкрепи мерките, тъй като е договорил с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен гаранции за Словакия относно цените на газа и енергийната сигурност на страната. Според Фицо да продължи да блокира пакета санкции вече е „контрапродуктивно” и би могло да навреди на „нашите собствени интереси”.

Сякаш предвиждайки мерките срещу рафинерията на „Роснефт” в Индия, вчера от индийското министерство по въпросите на петрола заявиха, че ако доставките от Русия са „проблемни” заради възможни вторични санкции, Индия лесно може да премине на алтернативно снабдяване например от Бразилия, Канада или новия играч на петролния пазар Гвиана.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: