
Яжте тези зеленчуци сготвени – по-полезни са
- Здравни
- Текст:

Но някои зеленчуци са по-хранителни, ако са сготвени. Тhe Сonversation разкрива кои.
При готвене топлината разгражда клетъчните стени на зеленчуците, което при аспержите улеснява усвояването на витамините А, В9, С и Е.
Гъбите съдържат големи количества от антиоксиданта ерготионеин, който се отделя в храната при готвене и помагат за разграждането на свободните радикали - химикали, които могат да увредят клетките ни, причинявайки заболявания и стареене.
Спанакът е богат на хранителни вещества, включително желязо, магнезий, калций и цинк, които се усвояват от организма значително по-лесно, когато спанакът е сготвен. Изследванията показват, че спанакът на пара запазва нивата на фолиева киселина (B9), което може да намали риска от някои видове рак.
В доматите готвенето увеличава значително антиоксиданта ликопен, койтосе свързва с по-нисък риск от редица хронични състояния, включително сърдечни заболявания и рак. След 30 минути термична обработка дебелите клетъчни стени се разграждат, повишавайки количество ликопен с повече от 50%, но внимание – съдържанието на витамин С намалява с почти 30%.
Варените моркови съдържат повече бета-каротин от суровите - вещество, което тялото превръща във витамин А, който се разтваря в мазнини витамин и подпомага растежа на костите, зрението и имунната система. Ако готвите морковите необелени, антиоксидантната им сила се удваява. Трябва да ги варите цели и след това да ги нарежете, за да запазите максимално хранителните вещества. Ако ги пържите, хранителната им стойност намалява.
Чушките са са чудесен източник на антиоксиданти, които укрепват имунната система - каротеноиди, бета-каротин, бета-криптоксантин и лутеин. Както при доматите, топлината разгражда клетъчните стени и каротеноидите се усвояват по-лесно, но витамин С се губи. Ако ги печете, загубата е по-малка.
Броколите, карфиолът и брюкселското зеле, са с високо съдържание на глюкозинолати (фитохимикали, съдържащи сяра), които тялото може да преобразува в редица съединения, борещи се с рака, особено ако ги сготвите, тъй като при топлиннна обработка се активира важният ензим мирозиназа и при това съдържанието на витамин С се запазва, особено след една проста обработка – нарежете зеленчуците и ги оставете да престоят поне 40 минути, преди да ги готвите. Това активира мирозиназата предварително.
Зеленият фасул запазва по-високи нива на антиоксидантите си, ако се пече в микровълнова печка, на скара или дори пържен, за разлика от варен или приготвен в тенджера под налягане.
Къдравото зеле е най-здравословно, когато се задуши леко на пара, тъй като това деактивира ензимите, които пречат на тялото да усвоява йод – а той е необходим на щитовидната жлеза за регулиране на метаболизма.
При всички зеленчуци по-високите температури, по-дългото готвене и по-големите количества вода водят до загуба на повече хранителни вещества, особено. водоразтворимите витамини С и В. Затова избягвайте да ги накисвате във вода, варете ги във възможно най-малко вода, а най-добре е да ги приготвяте печени или на пара. Ако ги варите, запазете отварата и я използвайте в супи или сосове, тъй като тя съдържа много полезни хранителни вещества.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
